10.06.2014 | 08:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Mapa odkrýva nepriaznivé podmienky využívania biometánu na Slovensku

Napriek tomu, že využívanie biometánu dáva široké možnosti ekologického energetického využitia prírodných zdrojov a odpadov, na Slovensku doteraz neexistuje žiadna biometánová stanica. Popísať dôvody tohto stavu a navrhnúť spôsob odstránenia bariér na trhu s biometánom bolo cieľom projektu GreenGasGreed, na ktorom sa podieľala Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA).

BRATISLAVA. Z odpadov odložených na skládkach a z hnojísk sa uvoľňuje metán, ktorý zaťažuje ovzdušie 30-násobne viac ako CO2. Jedna tona metánu uvoľneného zo skládok je totiž 30-krát škodlivejšia ako 1 tona CO2. Podľa odborníkov je preto perspektívne podporovať predovšetkým výrobu biometánu z organických odpadov, ktoré končia na skládkach.
      "Vďaka biometánovým staniciam sa môže tento odpad nielen ekologicky likvidovať, ale aj energeticky zhodnotiť," uviedol riaditeľ odboru medzinárodnej spolupráce a projektov SIEA Pavel Starinský, ktorý bol vedúcim slovenskej časti projektu GreenGasGrids. Biometán podľa Starinského predstavuje veľkú príležitosť na zlepšenie stavu životného prostredia a tvorbu nových udržateľných pracovných miest.
      Dôvody nepriaznivých podmienok pre využívanie biometánu a návrhy riešení sú uvedené v Národnej cestovnej mape pre rozvoj výroby a využívania biometánu na Slovensku. "Veríme, že aj tento materiál prispeje k tomu, aby mohli politici na všetkých úrovniach spoznať prednosti a možnosti, ktoré prináša," povedal Starinský.
      Analýzu pripravila SIEA vďaka projektu GreenGasGrids spoufinancovanému z komunitárneho programu Európskej únie "Intelligent Energy – Europe". V závere cestovnej mapy je formulovaných deväť základných opatrení, ktoré je potrebné realizovať, aby rozvoj biometánu v SR napredoval.
      Na medzinárodnom projekte spolupracovali organizácie z 12 krajín. Spomedzi nich mali najväčšie skúsenosti s využívaním biometánu predovšetkým Holandsko, Nemecko a Rakúsko. Ich účinné a efektívne schémy, ktoré odstraňujú bariéry vo využívaní tejto suroviny, boli pre ostatné krajiny inšpiráciou. Na príprave národnej cestovnej mapy sa v priebehu rokov 2012 a 2013 podieľali špecialisti z takmer 20 organizácií na Slovensku.
(tasr)      

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down