02.12.2022 | 11:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Maschio Gaspardo - inovatívny v obrábaní a sejbe

Pandemická prestávka pre veľké podujatia je zdá sa za nami a tak sa roztočil kolotoč veľkých veľtrhov s poľnohospodárskou technikou v hlavných úlohách. Agritechnica otvorí svoje brány až o niečo viac, ako 11 mesiacov, no druhý najprestížnejší veľtrh na svete, francúzska SIMA tiež ukázala množstvo noviniek. Na stánku talianskeho výrobcu Maschio Gaspardo patrili medzi hviezdy expozície pluh Unico M 6, rotačné brány Toro IsoTronic ako aj sejacie stroje Chrono a Opera.

Pluh Unico M 6 bol výrobcom na výstave prezentovaný ako stroj dosahujúci „vynikajúcu pracovnú účinnosť pri zníženej spotrebe paliva“. Novinka dopĺňajúca existujúce portfólio konvenčných strojov na obrábanie pôdy je vybavená šiestimi orbovými telesami s istením strižnými skrutkami. Ich vzdialenosť od seba je celých 97 cm a 80 alebo 87 cm pod rámom. Pracovnú šírku je možné nastaviť do štyroch polôh alebo plynule nastaviť z kabíny traktora od 30 do 55 cm na každé orbové teleso.

Viacúčelový sejací stroj

Firma Maschio Gaspardo uviedla na veľtrhu SIMA na trh kombinovaný sejací stroj Opera 600. Tento nový sejací stroj je vybavený pretlakovým zásobníkom s objemom 5 100 l, rozdeleným na dve časti. Ako voliteľná výbava stroja bude k dispozícii pneumatikový packer valec, ktorý sa stará o vyrovnanie a zhutnenie pôdy a prináša zlepšenie pravidelnosti hĺbky výsevu. Za ním nasledujú dva rady tanierov s priemerom 470 mm s dostatočným priestorom na zásah proti prípadným rastlinným zvyškom. Špeciálny sklon a konkávnosť tanierov znižuje hromadenie pôdy v ich vnútri, dokonca aj pri práci v mokrých podmienkach. Na rozdiel od Corony, umožňuje sejací stroj Opera zapracovať hnojivo vďaka radu diskov s priemerom 380 mm. Pre spevnenie a vyrovnanie osivového lôžka je sejací stroj vybavený radom samonosných kolies s veľkým priemerom, umiestnených striedavo.

Výsevná sekcia X-Force je založená na systéme dvojitých diskov (Opera 600 má pracovnú šírku 6 m , čo znamená 48 jednotiek vzdialených 12,5 cm od seba) s rovnakým priemerom, ako má prihnojovacia jednotka (380 mm). Vďaka konštrukcii v tvare písmena V zaručuje vždy rovnomernú hĺbku sejby aj v ťažkých pôdach. Dvojité kotúče sú vybavené škrabkou vo vnútri, ktorá spolu so zadným kolesom na hĺbkové vedenie z mäkkej samočistiacej gumy umožňuje efektívnu prácu aj v mokrej pôde, čím sa predchádza hromadeniu pôdy, ktoré by mohlo upchávať stroj a ohroziť výsev. Všetky pracovné časti, od obrábacích tanierov až po výsev osiva a prihnojovanie, sú nezávisle namontované a tlmené štyrma gumovými silentblokmi.

Nakoniec poslednou sekciou sú prútové brány , ktoré zaisťujú správne zakrytie osivového lôžka. Brány môžu byť pripevnené na výsevnú jednotku X-Force, alebo môžu byť nezávislé s hydraulickým nastavením.

Všetky pracovné sekcie, s výnimkou transportných kolies, sú nezávisle hydraulicky nastaviteľné. To umožňuje použitie sejacieho Opera 600 v rôznych podmienkach: napríklad je možné siať bez prihnojovania, pracovať bez využitia prútových brán a predného valca a dokonca zdvihnúť dva rady tanierov a siať bez obrábania pôdy. Toto všetko robí z Opery 600 všestranný sejací stroj.

Vďaka systému Isobus sú všetky hydraulické pohyby (vrátane skladania a rozkladania) priamo riadené terminálom v kabíne, ktorý využíva jeden pár dvojčinných ventilov. Vďaka funkcii Task Controller je možné zautomatizovať postupnosť hydraulického pohybu sekcií, pre urýchlenie operácie na začiatku a konci poľa. Vďaka dávkovaniu dvoch produktov pomocou volumetrických dávkovačov s elektrickým pohonom je možná napríklad aj modulácia dávky. Opera 600 môže byť tiež vybavená systémom vypínania riadkov pre vytváranie postemergentných značiek (trailing) a riadením transportu osiva pomocou senzorov, ako aj regulátorom výsevu pre dohľad nad stavom sejby a kontrolu kvality práce.

Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down