29.09.2018 | 07:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Mäso a produkty z neho sa budú v ČR povinne kontrolovať z ôsmich krajín

Importéri bravčového mäsa do Česka z krajín, v ktorých sa vyskytuje africký mor ošípaných, ho budú musieť dať skontrolovať. Opatrenie začne platiť od utorka (2. 10.). Informovala o tom česká Štátna veterinárna správa (ŠVS).

PRAHA. Infekcia sa vyskytuje napríklad v Belgicku a v Poľsku. Krajiny sú tretím a štvrtým najväčším exportérom mäsa do Česka.
      Bravčové mäso, ale aj ďalšie živočíšne produkty z ošípaných a mäso z diviakov sa môže dostať na trh až po veterinárnej kontrole. Povinnosť sa bude vzťahovať na všetkých českých prevádzkovateľov potravinárskych firiem, ktorí dovážajú produkty z Belgicka, Bulharska, Estónska, Litvy, Lotyšska, Maďarska, Poľska a Rumunska. Za nesplnenie povinnosti bude hroziť pokuta až 2 milióny Kč (77.727 eur).
      „Vzhľadom na vývoj nákazovej situácie v Európe treba posilniť ochranu domácich chovov ošípaných a trh s vysokým štandardom pre spotrebiteľov pred možným zavlečením nákazy. Preto sme sa rozhodli podmieniť vstup potenciálne nebezpečných potravín z rizikových krajín povinným zisťovaním na vírus afrického moru ošípaných,“ odôvodnil nariadenie minister pôdohospodárstva českej vlády Miroslav Toman.

/tasr/

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down