04.11.2010 | 12:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Mäso s príchuťou salmonely

Kontrolóri objavili v poľskej hydine baktérie salmonely.

V rámci cielených kontrol pracovníkov Štátnej veterinárnej a potravinovej správy v obchodných prevádzkach a veľkoskladoch, zameraných na hydinové mäso, kontrolóri našli hydinové mäso s "príchuťou" salmonely. Ako povedal minister pôdohospodárstva Zsolt Simon, inšpektori RVPS Topoľčany odobrali 21. októbra tohto roku v topoľčianskom hypermarkete Tesco vzorku z výrobku "Kuracie prsia šťavnaté - mäsový prípravok", ktorá bola pozitívna na salmonelu. Ide o poľský výrobok, ktorý na naše územie dováža spoločnosť Virema Trade Galanta.

V topoľčianskom hypermarkete bolo v tom čase 170 kilogramov uvedeného výrobku, ale celkovo firma Virema Trade doviezla na Slovensko až 19 584 kilogramov tohto výrobku, ktorý bol distrubuovaný do 84 predajní siete TESCO.

"Po zistení prítomnosti salmonely v uvedenom výrobku bol okamžite nariadený zákaz predaja a pozastavenie tohto výrobku. Následne bude prebiehať jeho postupné sťahovanie z lokálnych skladov v obchodnej sieti a taktiež boli zahájené aj správne konania," konštatoval Zs. Simon.

Ako ďalej uviedol, podľa zákona možno v tomto prípade udeliť pokutu až do výšky pol milióna eur. Pokutu pritom dostane ten, u koho kontrolóri tento výrobok našli. "Na sucho" však nemusí obísť ani dovozca, pretože veterinári kontrolovali aj firmu Virema Trade. A ak sa nájde salmonela aj tam, čo sa ukáže v najbližších dňoch, uvedený výrobok bude zlikvidovaný a firma bude čeliť aj ďalším sankciám.

Pokiaľ ide o postihnutie výrobcu tohto výrobku, to je už vecou príslušných kontrolných úradov u našich severných susedov. Slovenskí veterinári však hneď po odhalení tohto prípadu zaslali výsledky tejto kontroly v rámci rýchleho výstražného systému pre potraviny a krmivá do centrály Európskej komisie, aby boli o tom informované všety členské štáty EÚ.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down