03.03.2011 | 01:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Mäso z Podtatranskej hydiny bolo v poriadku

Všetkých 13 vzoriek hydinového mäsa odobratých z fariem firmy Podtatranská hydina (PH), a.s., bolo negatívnych na zakázanú látku zilpaterol. Pre TASR to potvrdil Juraj Kadáš z Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR.

Minister pôdohospodárstva Zsolt Simon na tlačovej besede 23. februára informoval, že jedna vzorka krmív odobratá kontrolórmi Ústredného kontrolného skúšobného ústavu poľnohospodárskeho (ÚKSUP) na farme spoločnosti PH v Čaklove (28. januára tohto roku) bola pozitívna na zilpaterol.
Ďalší odber na inú šaržu krmiva, ktorý vykonala Štátna veterinárna a potravinová správa (ŠVPS) 16. februára, dopadol podľa MPRV pre spoločnosť pozitívne. Vzorky testované 23. februára boli negatívne na zilpaterol.
„Jedna vzorka označená ako DR2 mala tzv. zákal, testovala sa teda dvakrát," spresnil J. Kadáš.
Látka zilpaterol, ktorá sa našla v množstve 15 mg na kilogram krmiva, patrí do skupiny beta-agonistov. Účinky tejto látky na hydinu sa prejavujú vo vyšších prírastkoch či vyššom výťažku mäsa v pomere k tuku. Na území EÚ je táto látka od roku 1996 zakázaná.
V súvislosti s distribúciou krmív bez príslušného oprávnenia minister Zs. Simon 23. februára 2011 poznamenal, že asi bude potrebné zmeniť nielen zákon o potravinách, ale aj zákon o krmivách, pretože súčasný kontrolný mechanizmus nie je podľa neho postačujúci. Zdôraznil, že kontroly prebiehajú nepretržite v prevádzkach na celom území Slovenska.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down