08.10.2013 | 11:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Mäspoma rozšírila závod v Dvoroch o linku na výrobu tekutých ochucovadiel

Zhruba 200.000 eur investoval tento rok do rozšírenia výroby v závode Dvory nad Žitavou najväčší slovenský výrobca a dodávateľov korenín, spoločnosť Mäspoma Zvolen. Investícia zároveň priniesla 15 nových pracovných miest.

"Kúpili sme technologické zariadenia na výrobu tekutých ochucovadiel, vytvorili sme nové priestory a vybudovali expedičný sklad," povedal TASR generálny riaditeľ spoločnosti Ján Kolesár.
      Posledné väčšie investície firma vynaložila v roku 2011 do zriadenia novej prevádzky na spracovanie zažívacích traktov ošípaných v Rimavskej Sobote. Investície sa však zatiaľ príliš nezhodnotili, keďže v tom čase došlo k zatváraniu slovenských bitúnkov a suroviny museli začať dovážať z Českej republiky a Maďarska, čo náklady výrazne predražilo.
      Mäspome výrazne pomohla investícia do nových baliacich liniek v prevádzke v Dvoroch nad Žitavou v roku 2007. Zhruba dva roky pred tým investovala aj do celkovej obnovy tamojšieho mlyna. Vynaložené náklady zvýšili obrat spoločnosti aj v čase krízy.
      Aktivity spoločnosti, ktorá v súčasnosti ovláda asi 30 % slovenského trhu s koreninami, sú rozdelené na predaj korenín a predaj prírodných a umelých obalov, používaných v mäsopriemysle. Predaj korenín pre veľkoobchod i malospotrebiteľov tvorí asi dve tretiny obratu, zvyšok tržieb plynie za predaj umelých i prírodných potravinárskych obalov, ktoré vyrába v prevádzkach vo Zvolene a Prešove.
      Medzi koreninami tvorí dôležitú súčasť sušenie a úprava koreninovej papriky, ktorú nakupujú prevažne od slovenských pestovateľov. Z približne 60 druhov korením, ktoré Mäspoma balí a predáva však len desatina pochádza zo Slovenska, zvyšok spoločnosť nakupuje priamo v zahraniční, prevažne v Ázii.
      Podstatnú časť, približne 85 % výroby, spoločnosť predáva na Slovensku, a to nielen prostredníctvom obchodných reťazcov, ale aj vlastnej siete odbytových stredísk. Zvyšok umiestňuje v Bielorusku, Maďarsku, Poľsku a Českej republike. V ČR s predajom pomáha aj vlastná obchodná firma.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down