10.05.2013 | 10:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Miera nedostatkov pri potravinách sa ani po zmene zákona neznížila

Miera nedostatkov pri predaji potravín sa ani po sprísnení zákona o potravinách od 1. apríla tohto roka neznížila. Kontrolóri Štátnej veterinárnej a potravinovej správy (ŠVPS) SR v marci a apríli vykonali 8112 kontrol, z ktorých sa nedostatky zistili pri 1344 kontrolách, teda u 16,57 % prípadov. Uviedol to dnes na tlačovej konferencii minister pôdohospodárstva Ľubomír Jahnátek (nominant Smer-SD).

"Už len tento prvý údaj hovorí o tom, že kvalita potravín nepokračuje smerom k lepšiemu a je v nejakom zamrznutom stave, a to aj napriek tomu, že od apríla platí nový zákon o potravinách. Z celkového počtu 8112 kontrol sa v čase mimo pracovnej doby vykonalo 328 kontrol, z čoho v 200 prípadoch sa konštatovala nezhoda so zákonom, teda u 60,98 % kontrol. Znovu sa ukazuje, že po pracovnej dobe sú nedostatky najvypuklejšie," spresnil minister s tým, že tzv. potravinová kobra realizovala 42 kontrol so zistenými nedostatkami v 42 prípadoch.
      Najväčšie nedostatky pri kontrolách potravinárov sa podľa Jahnátka ukázali pri kontrolách v obchodoch a mimo pracovnej doby. "Pri hyper- a supermarketoch, kde sa vykonalo 1196 kontrol, až 61,21 % skončilo so zlým výsledkom. V stredne veľkých predajniach je percento nedostatkov ešte vyššie, až v 69,29 % kontrol sa vykazovali nedostatky pri predaji tovarov. Bohužiaľ, aj malé predajne si držia negatívnu bilanciu so 49,23 % zistených nedostatkov," doplnil.
      Miera zistených nedostatkov u všetkých obchodných reťazcov predávajúcich potraviny podľa Jahnátka presiahla úroveň 15 % s výnimkou reťazca Ahold, ktorý zaznamenal 13,4-% mieru nedostatkov. "Všetky obchodné reťazce majú stále vysokú mieru nedostatkov a hlavne pri kontrolách v poobedných a nočných hodinách, keď dochádza k navážaniu a manipulácii s tovarom. Zdá sa teda, že tento neduh ešte neskončil," poznamenal.
      Veterinári v 10. až 17. kalendárnom týždni podľa ministra vykonali aj 8 cestných kontrol zameraných na kontrolu manipulácie s potravinárskym tovarom, a to s využitím 337 cestných hliadok. "Počet kontrolovaných zásielok dosiahol 1193, čo predstavovalo 2959 ton skontrolovaných potravín. Celkove sme zistili 182 nezrovnalostí, čo je 15,26 % z celkového počtu kontrol motorových vozidiel. V tonách to predstavovalo 205,4 tony výrobkov nevhodných na ďalší predaj. Celkove sme vrátili 30 zásielok v množstve 15,9 tony, teda 16,48 %," zdôraznil Jahnátek.
      Zároveň informoval, že kontrolóri ŠVPS SR už zatvorili po kontrole aj jednu potravinársku prevádzku, a to v Dunajskej Strede. "Je to rozrábkareň a baliareň mäsa, kde sa zistilo mäso nevyhovujúcej kvality. Mäso bolo prebaľované bez súhlasu príslušnej veterinárnej správy. Pokračuje správne konanie, prevádzka je zatvorená, pričom 6,4 tony mäsa boli poslané do kafilérie," dodal.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down