08.11.2018 | 02:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Minimum zrážok zvyšuje riziko nedostatku krmív pre hospodárske zvieratá

Minimum zrážok zvyšuje riziko nedostatku krmív pre hospodárske zvieratá. Uviedol to pre TASR Matej Korpáš zo Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK).

BRATISLAVA. Tohtoročné jesenné práce na poliach pokračujú podľa neho prakticky bez prerušení. Dôvodom je nízky úhrn zrážok od začiatku vykonávania poľných prác. V porovnaní s minulým rokom ide o zmenu, keď od záveru 42. týždňa a počas celého 43. týždňa bolo na väčšine územia daždivé počasie, čo znemožňovalo vstup mechanizácie na poľnohospodársku pôdu.
      "Bezzrážkový priebeh jesene 2018 však sťažuje osev ozimných plodín a zvyšuje riziko nedostatku krmív pre hospodárske zvieratá. Pomaly vrcholí zber kukurice a slnečnice, zber cukrovej repy je približne v polovici, zber zemiakov je ukončený," zhodnotil Korpáš.
      V bratislavskom regióne podľa neho farmári pokračovali so zberom kukurice na zrno a cukrovej repy. Priemerná úroda zemiakov je 45,60 tony na hektár (t/ha). "Repka, jačmeň ozimný a raž sú osiate na 100 %," informoval.
      Upozornil zároveň, že vyorávka cukrovej repy pokračuje v okrese Galanta, Levice aj Komárno podľa harmonogramu spracovateľa. V okresoch sa rovnako vykonáva orba a ošetrovanie porastov.
      V okrese Bánovce nad Bebravou ukončili podľa Korpáša poľnohospodári zber kukurice s priemernou úrodou 10,58 t/ha. Okrem zberu úrod sa v okrese vykonávajú sejby, postreky, vyváža a zapracováva sa do zeme maštaľný hnoj a hnojovica.
      "V regióne Považskej Bystrice či Prešova sú všetky zberové práce ukončené. Na Kysuciach a na Turci ukončili osev ozimín," dodal Korpáš.

/tasr/

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down