13.01.2011 | 09:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Minister hovorí inak než potravinári

Zákon o neprimeraných podmienkach bol vraj zlý a pôsobil kontraproduktívne.

Vláda SR v stredu schválila návrh zákona, ktorým sa má zrušiť zákon o neprimeraných podmienkach v obchodných vzťahoch medzi odberateľom a dodávateľom tovaru, ktorým sú potraviny.
Cieľom zákona o neprimeraných podmienkach bolo podľa slovenských výrobcov potravín najmä vyvažovať ich postavenie voči obchodným reťazcom, ktoré pri obchodných kontraktoch využívajú svoju ekonomickú silu. Potravinári musia akceptovať prakticky všetky požiadavky obchodných reťazcov napriek tomu, že sú často pre nich nevýhodné.
„Ten zákon bol zlý a pôsobil kontraproduktívne, pretože platil len na území Slovenskej republiky. Všetky obchodné reťazce, ktoré na Slovensku predávajú väčšinu potravín a majú sídla v zahraničí, uzatvárali preto bez akýchkoľvek problémov zmluvy o dodávkach tovarov mimo územia SR," uviedol pre TASR šéf Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Zsolt Simon.
„Keď napríklad niekto uzatvoril zmluvu na dodávku tovarov v Prahe, slovenský dodávateľ sa na 99 percent do obchodného vzťahu nedostal. Podiel potravín slovenského pôvodu v slovenských obchodoch sa teda nezvyšoval, ale naopak, znižoval sa, čiže zákon pôsobil kontraproduktívne," konštatoval Zs. Simon.
Zároveň informoval, že v období platnosti zákona o neprimeraných podmienkach rezort pôdohospodárstva zaznamenal len 5 podaní na porušovanie jeho ustanovení.
„Ani jedno však nebolo od slovenského dodávateľa. Tento zákon teda skôr využívali obchodné reťazce navzájom medzi sebou," dodal minister.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down