07.01.2011 | 06:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Minister hovorí o dánskej ceste

Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Zsolt Simon uviedol, že v súvislosti so žiadosťou o predĺženie moratória na predaj poľnohospodárskej pôdy cudzincom treba nájsť komplexnejšie riešenie, ktoré bude v súlade s medzinárodnými normami.

Ako ďalej informoval rezort pôdohospodárstva, ministerstvo si uvedomuje, že predĺženie moratória nie je dostačujúcim nástrojom na ochranu slovenskej poľnohospodárskej pôdy, keďže cudzinci môžu ako zahraničné právnické osoby odkúpiť takéto pozemky už aj v súčasnosti. Možnou cestou by bol podľa Zs. Simona zákon, opierajúci sa o nemeckú či dánsku legislatívu, podľa ktorej si poľnohospodársku pôdu môžu kúpiť len tí, ktorí žijú v danom regióne a kúpu pozemku musí schváliť agrárna samospráva. Podľa ministerstva by mohol byť návrh zákona hotový na jar tohto roku.

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka zároveň opätovne potvrdilo, že trvá na predĺžení moratória, ktoré zabraňuje cudzím štátnym príslušníkom kupovať pôdu na Slovensku. Ministerstvo zastúpené štátnym tajomníkom Gabrielom Csicsaiom už 17. decembra 2010 oficiálnym listom, adresovaným ministrovi financií Slovenskej republiky, oznámilo rozhodnutie o predĺžení moratória na predaj poľnohospodárskej pôdy cudzincom o ďalšie tri roky. Rezort pritom 21. decembra minulého roku deklaroval, že o predĺženie moratória nepožiada.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down