09.12.2020 | 11:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Minister Mičovský ocenil prácu prof. Vilčeka a RNDr. Kromku

Pred dvomi rokmi Slovenskom otriasla kauza okolo agrodotácií na východe Slovenska. Miesto poľnohospodárskej pôdy boli vyplácané peniaze na plochy, ktoré s farmárčením absolútne nesúvisia - parkovisko, letisko alebo záhumienky.

BRATISLAVA. Bývalé vedenie Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky (MPRV SR) vtedy odvolalo vedúcich pracovníkov Výskumného ústavu pôdoznalectva a ochrany pôdy (VÚPOP) napriek ich nevine. Teraz sa im od ministra Jána Mičovského dostalo zadosťučinenia.
Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky Ján Mičovský sa rozhodol prijať prof. Ing. Jozefa Vilčeka, PhD. a RNDr. Miroslava Kromku, CSc., ktorí ešte v roku 2018 upozornili na podmienky umožňujúce sporné poberanie agrodotácií na pozemky, ktoré na poľnohospodársku činnosť nespĺňali požadované kritériá. V tom čase boli vedúcimi pracovníkmi Výskumného  ústavu pôdoznalectva a ochrany pôdy. Vtedajšie vedenie Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA) na viaceré výzvy od prof. Vilčeka, a M. Kromku o nevyhnutných kontrolách poberania dotácií nereagovalo.
Po prevalení celej kauzy boli obaja zo svojich pozícií odvolaní a na nečestné zaobchádzanie s dlhoročnými odborníkmi v tejto oblasti reagovala odborná verejnosť aj vedecké kapacity, ktoré upozorňovali na veľkú krivdu, akej sa im vtedy dostalo. Predchádzajúce vedenie MPRV SR dokonca avizovalo zrušenie Odboru diaľkového prieskumu zeme a geoinformatiky VÚPOP a jeho presun priamo pod PPA.
„Vážim si a oceňujem prácu čestných, spravodlivých ľudí, ktorí sa nebáli poukázať na vážne pochybenia, či podozrenia z nekalého konania v minulosti. Nie vždy v našej spoločnosti platí, že mlčať je zlato. Verím, že krivdy, ktorej sa im dostalo po tom, ako odhalili pravdu, sú aspoň touto formou čiastočne odčinené. Vždy budem na strane slušných a svedomitých ľudí,“ uviedol  na  stretnutí minister Ján Mičovský.
Po takmer dvoch rokoch sa bývalým vedúcim pracovníkom VÚPOP dostalo zadosťučinenia. Minister Ján Mičovský odovzdal prof. Vilčekovi a Miroslavovi Kromkovi ďakovné listy za ich dlhoročnú prácu v oblasti výskumu a ochrany poľnohospodárskeho pôdneho fondu a jeho produkčných a celospoločenských funkcií. Aj napriek nečestnému zaobchádzaniu s nimi, dodnes vo VÚPOP-e pôsobia. Profesor Vilček je okrem toho činný na akademickej pôde, ako člen Katedry geografie a aplikovanej geoinformatiky na Fakulte humanitných a prírodných vied Prešovskej univerzity v Prešove. Je autorom významných vedeckých prác, odborných publikácií a učebníc, spoluautorom expertíz v oblasti pôdoznalectva a súvisiacich tém, ale aj členom viacerých vedeckých rád a odborných združení.

/tasr/

 

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down