08.01.2011 | 07:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Minister neočakáva masový zánik

Šéf Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MP RV SR) Zsolt Simon nepredpokladá, že by v tomto roku malo skončiť v konkurze výrazne viac "agropodnikov" ako je dlhodobý priemer.

"Osobne si nemyslím, že by to mal byť nejaký extra radikálny jav. Je pravdou, že každý rok nejakých 10 až 15 % podnikov skončí a vznikajú nové," uviedol Zs. Simon v rozhovore pre TASR.

Sezóna 2009/2010 je podľa neho možno citlivejším obdobím, pretože tieto ťažké roky dokázali prežiť len tí, ktorí boli naozaj obozretní. "Sú agropodnikatelia, ktorí sa nenechali nachytať v rokoch 2007, 2008, 2009 a začiatkom roka 2010 na sľuby ministrov pôdohospodárstva o tom, že všetko budú mať," pripomenul Zs. Simon.

Na splnenie všetkých sľubov však podľa ministra nie sú peniaze, takže sa ani nedajú naplniť. "Roľníci, ktorí boli realistickí a boli zodpovední k svojim firmám, tak tí podľa mňa nemajú absolútne žiadny problém. Tí, ktorí svoje plány prestrelili a investície vyhnali do takých výšok, ktoré ekonomika ich firiem nedokázala utiahnuť, tak tí budú mať problém. Mali by ich však tak či tak," spresnil šéf MP RV SR.

Významný pokles zamestnanosti v súvislosti s krachujúcimi "agropodnikmi" Zs. Simon nepredpokladá. "Myslím si, že ak prejdeme na systém, že od roku 2013 budú roľníci musieť vykazovať zaťaženie veľkými dobytčími jednotkami na ornej pôde, pokles v oblasti zamestnanosti nenastane, respektíve očakávame skôr mierny nárast.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down