13.09.2013 | 09:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Minister otvoril linku na spracovanie tekvicových jadierok

Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Ľubomír Jahnátek v areáli Vysokoškolského poľnohospodárskeho podniku SPU (VPP SPU) v Kolíňanoch spustil do prevádzky novú linku na spracovanie bezšupkových tekvicových jadierok.

„Som hrdý na to, že vysokoškolský podnik aj napriek zložitej situácii dokázal zrealizovať takmer 300-tisícovú investíciu. Linka, ktorú sme spustili do prevádzky patrí medzi najmodernejšie na Slovensku,” konštatoval Ľ. Jahnátek. Každá investícia, ktorá pomôže k zvyšovaniu vzdelanosti našich mladých odborníkov je, podľa ministra veľmi vítaná.
Vysokoškolský podnik patrí k najväčším pestovateľom tekvice na Slovensku. „V súčasnosti ju máme na 180 hektároch. Skúsenosti sme získavali od rakúskych farmárov. Tam dnes smeruje aj naša produkcia. Domáci trh si ešte nezvykol na používanie tekvicového oleja,” povedal riaditeľ VPP SPU Peter Brezovský.
Podnik dokáže ročne vyprodukovať 70 - 90 ton tekvicových jadier. Do budúcnosti si trúfajú rozšíriť pestovateľské plochy. Stále je tu totiž priestor pre ďalší rozvoj. Predaj jadier do obchodnej siete na priamu konzumáciu či spracovanie až po finálny produkt - tekvicový olej.
„Tešíma, že je medzi nami aj pán minister. Počúva naše problémy a pomáha. Univerzita, podnik a rezort musia byť vo vzájomnej symbióze. Len tak dokážeme vychovať absolventov, ktorí sa dokážu uchytiť na pracovnom trhu,” poznamenal rektor Slovenskej poľnohospodárskej univerzity Peter Bielik.
Hlavným zameraním VPP SPU je okrem podnikania na pôde aj vytváranie podmienok pre praktickú výučbu, výskum a vývoj študentov SPU. (MPaRV SR)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down