16.05.2013 | 06:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Minister pôdohospodárstva ocenil vinárov

VINUM SUPERBUM oslavuje víťaza. Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Ľubomír Jahnátek odovzdal ceny víťazom prestížnej vinárskej súťaže, a zároveň slávnostne uzavrel 5. ročník celoslovenskej súťažnej prehliadky vín.

Do súťaže sa prihlásilo 164 vinárstiev zo všetkých oblastí Slovenska. Najlepšie vína z celej republiky hodnotili počas dvoch dní renomovaní degustátori v desiatich odborných komisiách. Dovedna ochutnali 763 druhov vín v 8 kategóriách, a to vína tiché biele suché, polosuché a sladké, ale aj vína tiché ružové, vína tiché červené, tokajské vína či šumivé a perlivé vína.
"Teší ma, že sa prihlásili aj neznámi vinári, ktorí ešte nemali možnosť prezentovať svoje úspechy. Cieľom súťaže je porovnanie výsledkov veľkých vinárskych spoločností, ale aj kvalitu tých malých," uviedol ústredný riaditeľ Štátnej veterinárnej a potravinovej správy SR Jozef Bíreš.
Veľkú zlatú medailu si odniesli Tokaj Macik Winery, s.r.o., Malá Tŕňa a Vinárstvo Dubovský a Grančič zo Svätého Jura v kategórii sladkých vín. Zlatú medailu a umiestnenie na popredných priečkach získali Peter Ratúzky z Vinosadov, Tokaj a Co. s.r.o., Malá Tŕňa a Víno Mrva a Stanko, a.s., Trnava v kategórii sladkých i suchých vín. Za najvyššie hodnotenú kolekciu slovenských vín získal Cenu ministra pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Vins, s.r.o., Vinosady.
"Oceňujem, že už dnes máme vysoko kvalitné vína, veľmi dobrých vinárov a pestovateľov. Naďalej však musíme potenciál nášho vína zvyšovať a verím, že vinohradníctvo získa podporu aj v novom programovacom období," zdôraznil minister Ľ. Jahnátek. Na záver poprial vinárom, aby si udržali doterajšiu kvalitu výroby s jej úspechmi a aby Slovensko dosiahlo sebestačnosť v spotrebe vína.
VINUM SUPERBUM je súťaž, ktorú organizuje Štátna veterinárna a potravinová správa SR od roku 2009 s cieľom prezentovať spotrebiteľovi kvalitu slovenských vín. Organizátori súťaže po prvý raz spolupracovali s Tokajským inštitútom vzdelávania a vedy a už po odbornej časti súťaže je vidieť, že práve takáto spolupráca priniesla veľa nových nápadov. (tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down