28.01.2011 | 02:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Minister Zsolt Simon medzinárodne

Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Zsolt Simon privítal na pôde Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR chargé d'affaires Kanady Georgea Lemieuxa, mimoriadneho a splnomocneného veľvyslanca USA v SR Theodora Sedgwicka, mimoriadnu a splnomocnenú veľvyslankyňu Brazílie Maríliu Sardenberg Zelner Goncalves, mimoriadneho a splnomocneného veľvyslanca Argentíny Eugenia María Curi ako aj veľvyslankyňu Paraguaja Nildu Acosta Garcete.

Dominantnou témou stretnutia bolo pestovanie geneticky modifikovaných organizmov (GMO); zástupcovia jednotlivých krajín predostreli svoje stanoviská k tejto problematike a požiadali ministra Zs. Simona o podporu.

Jej Excelencia pani Marília Sardenberg Zelner Goncalves podotkla, že pestovanie GMO je významnou zložkou brazílskeho poľnohospodárstva, a privítala by, keby sa pohľad EÚ, ktorá má voči neautorizovaným GMO nulovú toleranciu, aj s prispením Slovenskej republiky pozmenil.

Podľa slov Jeho Excelencie pána E.M. Curiho, v európskom hospodárstve zohráva významnú rolu vysoký podiel dovozu geneticky modifikovanej sóje do členských štátov EÚ, a je potrebné, aby únia našla schodné a pragmatické riešenie v otázke pestovania GMO.

Minister Zs. Simon partnerom pripomenul citlivosť tejto témy ako aj potrebu premyslených rozhodnutí v otázkach potravinovej bezpečnosti, označovania potravinových produktov a ochrany spotrebiteľa. Podľa ministra prioritou musí byť predovšetkým možnosť slobodného rozhodnutia spotrebiteľov, len od ich vôle totiž záleží, či si produkt, ktorý je vyrobený aj z GMO, kúpia alebo nie.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down