26.01.2018 | 01:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ministerka G. Matečná odovzdala certifikát za Skalický rubín

Ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR Gabriela Matečná (nominantka SNS) odovzdala Certifikát Chránené označenie pôvodu v Európskej únii (EÚ) za Skalický rubín.

SKALICA. Certifikát odovzdala ministerka predsedovi občianskeho združenia Vínna cesta Záhorie (OZ VCZ) Ľudovítovi Bráneckému v piatok v Skalici. Práve toto združenie iniciovalo v roku 2010 kroky, aby Skalický rubín získal tento certifikát. „Certifikované označenie pôvodu je naozaj niečo, čo si zaslúži našu pozornosť. Produkcia vína a hrozna súvisí s týmto regiónom. A starostlivosť o hrozno a víno dáva tomuto regiónu veľký punc. Dôležitá je aj krajinná tvorba, ktorá je s tým spojená. Veď Skalické búdy sú veľmi známe už niekoľko storočí. Niektoré z tých najstarších majú aj 300 rokov,“ povedala k udeleniu certifikátu Matečná.
      „Máme strašne veľa pracovitých ľudí, ktorí niečo pre túto republiku, pre jej budúcnosť tvoria. Ani snaha o získanie certifikátu nebola pre nás. Robili sme to preto, že sa za tých sto rokov histórie Skalického rubínu patrí našim predkom poďakovať. Aby sme posúvali ďalej to, čo vytvorili kedysi,“ povedal po prijatí certifikátu Bránecký.
      Chránené označenie pôvodu v Európskej únii, ktoré zabezpečuje vysoký stupeň ochrany takejto značky, neobmedzuje jeho výrobcov pri jej používaní, pokiaľ dodržujú schválenú špecifikáciu, ktorá je uverejnená a všetkým dostupná na úrovni európskych právnych predpisov, spresnil predseda OZ VCZ.
      Skalický rubín musí byť vyrobený len z hrozna dopestovaného na presne ohraničenom katastrálnom území mesta Skalica a hranicami katastrálnych území obcí Mokrý Háj, Popudinské Močidľany, Prietržka, Radošovce a Vrádište.
      Skalický rubín charakterizuje plná chuť, výrazný obsah antioxidantov a farba, od ktorej sa odvíja aj jeho historický názov. „Iniciátorom prvého kroku ochrany dedičstva vinohradníctva a vinárstva v Skalici bolo v roku 2010 občianske združenie Vínna cesta Záhorie,“ doplnil Bránecký.

/tasr/

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down