02.11.2014 | 05:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ministerstvo chce vytvoriť podmienky pre malé farmy

Ako vyplýva z koncepcie podpory malých, mladých a rodinných farmárov Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR chce vytvoriť priaznivejšie podmienky na podnikanie v poľnohospodárstve. Prerokovať a schváliť by ju mala na svojej stredajšej (5.11.) schôdzi vláda SR

BRATISLAVA. "Hlavným cieľom tejto koncepcie je predovšetkým podporiť diverzitu štruktúry poľnohospodárskych podnikov, zvýšiť životaschopnosť malých, mladých a rodinných fariem a zvýšiť a podporiť ich integráciu do potravinovej vertikály," spresnil agrorezort.

Koncepcia chce súčasne riešiť generačnú výmenu v poľnohospodárstve a podporiť zamestnanosť na slovenskom vidieku, kde je poľnohospodárstvo jedným z rozhodujúcich odvetví tvorby pracovných príležitostí.

Myšlienkovým základom koncepcie je vytvoriť na slovenskom trhu špecifickú skupinu poľnohospodárskych subjektov, integrovanú do potravinovej vertikály, ktoré uspokojujú dopyt po špecifických tovaroch a službách a plne využívajúcich pozitíva kolektívnych investícií do prvovýroby a spracovania svojich prvovýrobných produktov.

"Týmto spôsobom dôjde k naplneniu jedného z hlavných cieľov Spoločnej poľnohospodárskej politiky na roky 2014 až 2020, ktorým je podpora pridávania hodnoty do poľnohospodárskych produktov a služieb," zdôraznil v materiáli agrorezort.

Podnikanie malých, mladých a rodinných farmárov má podľa MPRV na Slovensku tradíciu najmä spred obdobia kolektivizácie, pričom obnovená bola len sčasti po roku 1989.

Význam malých, mladých a rodinných farmárov z pohľadu národného hospodárstva, ako aj udržateľnosti poľnohospodárskej výroby spočíva predovšetkým vo vyššom podiele vlastnej pôdy a práce a tým lepšiemu odolávaniu ekonomickým výkyvom, väčšej pružnosti využitia vlastných zdrojov základných výrobných faktorov, vyššiemu príspevku ku konceptu multifunkčného charakteru poľnohospodárstva a v internalizácii dosahov podnikania do vlastnej pôdy a života na dedine.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down