31.12.2016 | 02:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ministerstvo pôdohospodárstva sa ostro ohradzuje voči zavádzajúcim tvrdeniam Ľubomíra Jahnátka

Ministerstvo pôdohospodárstva sa ostro ohradzuje voči zavádzajúcim tvrdeniam Ľubomíra Jahnátka vo veci kontroly NKÚ v Pôdohospodárskej platobnej agentúre.

BRATISLAVA. Vedenie Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (MPRV SR) aj Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA) sa striktne ohradzujú voči zavádzajúcim tvrdeniam bývalého ministra Ľubomíra Jahnátka vo veci auditu Najvyššieho kontrolného úrad SR v PPA.
Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) ako nezávislý orgán zistil závažné pochybenia v riadení PPA počas predchádzajúceho volebného obdobia. Tvrdenia Ľ. Jahnátka, ktorými znevažuje postup aktuálneho vedenia PPA, sa nezakladajú na pravde a poukazujú na neznalosť problematiky. Kontroly NKÚ SR prebiehajú dlhodobo, aj niekoľko mesiacov a stanoviská sa kontrolórom prezentujú priebežne a operatívne. Vedenie PPA bolo s NKÚ SR plne súčinné v záujme zabezpečenia transparentnosti a efektívneho využívania peňazí daňových poplatníkov.
Aktuálne vedenie PPA tvoria vysoko kvalifikovaní pracovníci so skúsenosťami aj priamo z agentúry. Dôvodom výmeny minulého vedenia PPA bol práve nekompetentný spôsob riadenia a nezvládnutá administrácia projektových podpôr. Na to jednoznačne poukazujú aj audit NKÚ SR, aj výhrady Európskej komisie. Medzi výhradami NKÚ SR sú napríklad hodnotenie projektov absolventmi bez praxe, ktorí tak rozhodovali o státisícoch eur, či interní hodnotitelia, ktorí neprešli ani školeniami, ani nedisponovali príručkami pre hodnotiteľov.
MPRV zároveň upozorňuje na evidentnú nezrovnalosť tvrdení Ľ. Jahnátka, že aktuálna ministerka pôdohospodárstva, ktorá bola v rokoch 2012 - 2016 generálnou riaditeľkou Slovenského pozemkového fondu (SPF) bola súčasťou širšieho vedenia ministerstva. SPF je nezávislá inštitúcia. Jej generálneho riaditeľa menuje vláda a minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka ho len nominuje. Generálny riaditeľ SPF však svoju funkciu vykonáva nezávisle a nezúčastňuje sa žiadnych rozhodovacích procesov MPRV SR.
Informáciu TASR poskytol hovorca MPRV SR Vladimír Machalík.

/tasr/

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down