10.11.2014 | 09:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ministri nechcú kompenzácie za sankcie z krízového rozpočtu EÚ

Ministri poľnohospodárstva z 21 členských štátov EÚ vrátane Slovenska dnes v Bruseli podpísali spoločné vyhlásenie, v ktorom vyzývajú Európsku komisiu, aby v rozpočte únie na rok 2015 zabezpečila dostatočné krytie finančných prostriedkov na pomoc poľnohospodárom postihnutým ruským embargom na potraviny a pre prípad ďalších kríz, ktoré môžu nastať.

BRUSEL. V spoločnej deklarácii, ktorú za SR podpísal minister pôdohospodárstva Ľubomír Jahnátek, predstavitelia agrorezortov žiadajú Európsku komisiu, aby zabezpečila kompenzácie zo sumy 450 miliónov eur určenej na financovanie spoločnej poľnohospodárskej politiky (CAP).

Exekutíva EÚ chce použiť tieto peniaze na pokrytie deficitov v rozpočte na bežný rok a zaplatiť poľnohospodárovi pomoc iba z "rezervy pre špecifické krízy", ktorá má celkovú hodnotu 432 miliónov eur, ktorá však môže byť vytvorená iba ak sa o jedno percento znížia obvyklé poľnohospodárske dotácie.

Komisia už oznámila, že z krízového fondu poskytne kompenzácie pestovateľom zeleniny a výrobcom mlieka, ktorí sú stratoví vinou ruských sankcií. Odškodné by malo byť vo výške 344 miliónov eur.

To však znamená, že v krízovom fonde pre poľnohospodárov na rok 2015 zostane už len 88 miliónov eur. To je podľa ministrov poľnohospodárstva smiešna suma pre nové opatrenia na podporu poľnohospodárov alebo pre prípad nepredvídaných situácií.

Rokovania o rozpočte na budúci rok by mali byť dokončené do 17. novembra. O kompromis v tomto smere sa pokúsia ministri financií EÚ (Ecofin) na svojom piatkovom (14.11.) stretnutí v Bruseli. Skupina 21 štátov, ktoré dnes podpísali deklaráciu, z celkového počtu 28 krajín únie, predstavuje dostatočne silnú blokovaciu väčšinu pri nadchádzajúcich rokovaniach o rozpočte, ak nebudú splnené požiadavky Rady EÚ.

Z väčších krajín EÚ deklaráciu nepodpísalo Nemecko a Taliansko, ich ministri však vyjadrili podporu pre spoločnú snahu väčšiny členských krajín.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down