14.10.2014 | 07:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ministri rokovali aj o emisnej politike

Ministri poľnohospodárstva EÚ požiadali Európsku komisiu, aby v prípade znižovania emisií v živočíšnej výrobe pripravila dopadovú štúdiu, a aby urobila aj analýzu dopadu ruského potravinového embarga na jednotlivé členské štáty. Uviedol to minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Ľubomír Jahnátek.

BRUSEL. Šéf slovenského agrárneho rezortu upozornil, že jednou z dôležitých tém, ktorej sa na zasadnutí Rady EÚ pre poľnohospodárstvo a rybolov v Luxemburgu venovali jeho rezortní kolegovia, bola emisná politika v súvislosti s pripravovaným energeticko-klimatickým balíkom EÚ.

Ľ. Jahnátek poukázal na to, že agrárny rezort má obavy, že v rámci "programu čisté ovzdušie" môže dôjsť k limitácii obsahu metánu v živočíšnej výrobe alebo náhradných kvót pre metán, čo rovnako ovplyvní živočíšnu výrobu.
Ministri o tejto téme diskutovali zatiaľ iba nezáväzne a predniesli viacero návrhov; dokonca sa hovorilo aj o možnosti kúpy emisných limitov podobne ako to už funguje v priemysle.
"Záver je taký, že poľnohospodárstvo treba podporovať separátne. Poľnohospodárstvo nie je iba producentom emisných plynov, ale cez rastlinnú výrobu a lesníctvo je zároveň aj ich absorbentom," upozornil Ľ.Jahnátek. Dodal, že ide o diskusie správnym smerom už aj preto, lebo poľnohospodárstvo ako také prispieva k emisiám len 5,6 percentami, čiže agrárny rezort nie je významný znečisťovateľ.
Preto bolo dohodnuté, že ku konečným kvótam, ak budú prijaté, musia zaujať stanovisko aj ministri poľnohospodárstva. Európska komisia bola požiadaná, aby pripravila dopadovú štúdiu pri zavádzaní kvót z pohľadu životného prostredia, a aby zistila, aký dopad by to malo na ekonomiku a na výkonnosť poľnohospodárskych rezortov v členských krajinách únie.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down