Ministri sa dohodli na novej podobe spoločnej agrárnej politiky

Rada ministrov poľnohospodárstva, ktorá sa konala v pondelok a utorok v Luxemburgu, priniesla dohodu ohľadom Spoločnej poľnohospodárskej politiky EÚ 2014 – 2020. Krátko po návrate z Luxemburgo to v stredu uviedol minister pôdohospodárstva Ľubomír Jahnátek.

„Prinášam našim ponohospodárom dobré správy. Prakticky všetky neuralgické body, ktoré sa objavili v pôvodnom návrhu novej spoločnej agrárnej politiky, sa podarilo odstrániť, prípadne eliminovať,“ konštatoval minister.
Ako ďalej uviedol, našimi poľnohospodármi najviac kritizované stropovanie priamych platieb bude síce povinné, ale za istých podmienok sa mu dá vyhnúť!. „My stropovanie uplatňovať nebudeme, ale podmienkou bude zavedenie takzvaných redistribučných platieb. To znamená, že pri priamych platbách zvýhodníme mladých a malých roľníkov. A to tak, že priame platby na prvých 28 hektárov každého poľnohospodárskeho podniku budú minimálne o sto percent vyššie ako na ostatné hektáre. Bude to, pravdeže na úkor veľkých, ale bude to pre nich menej „bolestivé“ ako keby sme zaviedli stropovanie,“ povedal Ľ. Jahnátek.
To, ako dodal, sa bude vzťahovať už na subjekty s celkovým objemom podpôr nad 150-tisíc eur, ktorým sa podpory skrátia o 10 percent. A subjektom s objemom podpôr nad 300-tisíc sa zoberú ešte ďaľšie 4 percentá.
Ďalším citlivím bodom bolo pre nás viazanie podpôr. Členské štáty budú môcť podľa dohody ministrov vyčleniť na tento účel 15 percent z celkového balíka priamych platieb, z toho dve percentá musia byť určené na tzv. proteínové plodiny.
Viac sa o výsledkoch rady ministrov a budúcej podobe SPP dočítate v budúcom 27. čísle Roľníckych

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *