27.11.2014 | 09:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Mladí farmári by mali mať jednoduchší prístup k nájmu pôdy

Mladí farmári by mali mať jednoduchší prístup k nájmu pôdy na Slovensku. Túto problematiku rieši novela zákona o pozemkových úpravách, ktorou poslanci Národnej rady (NR) SR dnes odštartovali tretí rokovací deň 44. schôdze.

BRATISLAVA. Ako konštatoval v pléne poslanec Martin Fecko (OĽaNO), 20 rokov sa na Slovensku nerobilo nič pre mladých farmárov. "Tí veľkí majú a tí malí majú iba nejakých 10 % z výmeru poľnohospodárskej pôdy. Takže beriem, že máme čo doháňať, aby sme mladých začínajúcich farmárov dostali do popredia," povedal Fecko.
      Novelu na rokovanie parlamentu predložil rezort pôdohospodárstva. Právna norma má určiť hornú hranicu prenajímaného pozemku pre mladého poľnohospodára a poľnohospodára spĺňajúceho podmienky malého a mikropodniku na 28 hektárov (ha). Ministerstvo zároveň zamýšľa túto hranicu výmery zvyšovať úmerne s počtom zamestnancov, a tým motivovať poľnohospodárov, aby zamestnávali viac osôb.
      Mladý poľnohospodár a poľnohospodár spĺňajúci podmienky malého a mikropodniku sa bude podľa novely musieť v nájomnej zmluve zaviazať, že na prenajatej ploche bude uskutočňovať špeciálnu rastlinnú výrobu alebo že do určitého času dosiahne zaťaženosť živočíšnej výroby na úrovni 0,3 veľkej dobytčej jednotky (VDJ)/ha. "V súčasnej platnej zákonnej úprave je zakotvené právo na uzatvorenie zmluvy o nájme poľnohospodárskeho pozemku pôvodnému nájomcovi, ak riadne a včas plní svoje záväzky. Toto právo je potrebné novými odsekmi obmedziť, aby boli vytvorené podmienky aj pre iné subjekty, ktoré nemajú možnosť dostať sa k poľnohospodárskym pozemkom, na ktorých by boli schopní začať alebo rozvinúť svoje podnikateľské zámery," zdôvodnil potrebu novely agrorezort.
      Obmedzená dostupnosť poľnohospodárskej pôdy, ktorú majú dlhodobo v prenájme etablované poľnohospodárske podniky, predurčuje podľa agrorezortu zameranie mladých a malých poľnohospodárov na špecializovanú rastlinnú výrobu, pri ktorej sa dá aj na menších výmerách dosiahnuť ekonomická efektívnosť.
      "Na druhej strane je však potrebné v primeranom rozsahu chrániť aj pôvodných nájomcov, ktorým nesmú prijaté opatrenia úplne znemožniť ich podnikanie, a preto je diferencovaný prístup k obmedzeniu prenajatých poľnohospodárskych pozemkov pre pôvodných nájomcov, ktorí majú v nájme 100 až 1000 ha, najviac o 5 % a nad 1000 ha najviac o 10 % výmery," zdôraznil rezort pôdohospodárstva.
      Podstatná časť pôdy na Slovensku je pri obhospodarovaní podľa šéfa ministerstva pôdohospodárstva Ľubomíra Jahnátka (nominant Smeru-SD) v rukách veľkých poľnohospodárskych podnikov. Tie sa však zaoberajú predovšetkým tzv. ekonomicky únosnou produkciou, najmä v oblasti rastlinnej výroby - výrobou hustosiatych obilnín a energetických plodín.
      "Nám do trhových fondov však chýbajú špeciality, ako je ovocie, zelenina. Máme tiež veľmi nízky podiel živočíšnej výroby. Rozhodli sme sa preto hľadať nejaký model, ktorý by trochu pozíciu vyrovnal. Prišli sme s myšlienkou podpory mladých a malých poľnohospodárov, ktorí na to, aby vôbec mohli začať podnikať, musia sa dostať k pôde. Takíto poľnohospodári by sa mali v podnikaní zamerať hlavne na produkciu ovocia, zeleniny a na živočíšnu výrobu," zdôvodnil novelu Jahnátek.

(tasr)

 

 

 

 

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down