Mladí poľnohospodári môžu žiadať o príspevok na podnikanie do februára 2016

Ľudia do 40 rokov, ktorí chcú podnikať v poľnohospodárstve, môžu získať na budúci rok začiatočnú podporu vo výške 50.000 eur z Programu rozvoja vidieka na roky 2014 až 2020 v rámci schémy Mladý poľnohospodár. Svoje žiadosti môžu predkladať do 8. februára 2016. Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka pre nich pripravilo tiež výhodné úvery na nákup pôdy.

BRATISLAVA. Šéf rezortu Ľubomír Jahnátek (Smer-SD) poukázal na to, že viac ako 80 % zamestnancov v poľnohospodárskej prvovýrobe na Slovensku má nad 50 rokov. „V priebehu 10 až 15 rokov nám odíde gro zamestnancov z poľnohospodárskej prvovýroby. Preto sme sa rozhodli podporiť mladých ľudí, chceme týchto ľudí vtiahnuť do poľnohospodárskej prvovýroby,“ zdôvodnil na dnešnej tlačovej konferencii v Bratislave.
      Mladým poľnohospodárom je podnikateľ, ktorý je buď samostatne hospodáriacim roľníkom, alebo predstaviteľom právnickej osoby. Musí mať menej ako 40 rokov a začať podnikanie v tejto oblasti najskôr v deň vyhlásenia výzvy. Takýto človek, ktorý prejde akreditáciou cez Pôdohospodársku platobnú agentúru, môže dostať nenávratný príspevok 50.000 eur. Z toho 75 % môže získať po schválení podnikateľského zámeru a 25 % pri rozbehnutí podnikania.
Okrem toho dostane mladý poľnohospodár v porovnaní s existujúcimi farmármi vyššiu platbu na plochu, a to 190 eur na hektár oproti 130 eurám. „Ďalšou výhodou je, že pri predkladaní žiadostí môže žiadať aj o pridelenie štátnej pôdy. Štátna pôda mu môže byť pridelená až do 28 hektárov. Koľko si zabezpečí poľnohospodár sám, toľko mu štát ešte pridelí,“ vysvetlil Jahnátek.
Mladý poľnohospodár bude zvýhodnený aj pri projektových výzvach. Ak si bude chcieť kúpiť techniku alebo postaviť hospodársku budovu, dostane o 10 až 20 % viac bodov než existujúci poľnohospodári. Jeho spoluúčasť z vlastných zdrojov pri financovaní investičných zámerov bude okrem toho o 10 až 20 % nižšia ako pri bežných farmároch.
Agrorezort zároveň pripravil pre mladých poľnohospodárov špeciálny projekt na podporu nákupu pôdy pre podnikanie. Na základe memoranda so Slovenskou záručnou a rozvojovou bankou (SZRB) si môžu existujúci poľnohospodári pôdu výhodnejšie kupovať od roku 2013. Dnes podpísalo ministerstvo podobné memorandum so štátnou bankou aj pre mladých farmárov. Úverový produkt Moja pôda pre mladých bude k dispozícii od roku 2016.
Generálny riaditeľ SZRB Dušan Tomašec vyčíslil, že od roku 2013 v rámci produktu Moja pôda schválila banka 147 úverov v hodnote 24 miliónov eur, z ktorých sa predpokladá odkúpenie približne 11.000 hektárov pôdy. Pre mladých farmárov banka ešte zlepšuje podmienky, namiesto 15 % vlastných zdrojov bude od nich požadovať iba 10 %. Maximálna výška úveru je 30.000 eur. Podmienkou je získanie príspevku z programu Mladý poľnohospodár.
Výzvu k programu Mladý poľnohospodár vyhlásilo ministerstvo pôdohospodárstva v polovici júla tohto roka. Žiadosti môžu záujemcovia predkladať od 12. októbra do 8. februára budúceho roka.

(tasr)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *