09.09.2015 | 08:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Mliečna kríza graduje

Politika EÚ likviduje mliečnych farmárov. Verejné zhromaždenie s týmto mottom sa v pondelok uskutočnilo v Bratislave. Na podujatí sa zúčastnilo zhruba 500 ľudí, zväčša išlo o poľnohospodárov a potravinárov.

BRATISLAVA. Verejné zhromaždenie zorganizovali Slovenský zväz prvovýrobcov mlieka (SZPM) a Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK).

Podujatie sa konalo v ten istý deň a v tom istom čase, kedy v Bruseli zasadali ministri poľnohospodárstva EÚ a rokovali o riešení krízy, ktorá sa už naplno rozvinula v mliečnom sektore. 

„V akom svete to žijeme, keď poľnohospodári, ktorí sa zaoberajú produkciou mlieka, musia takto protestovať?“, spýtal sa Ing. Alexander Pastorek, predseda SZPM, ktorý je zároveň aj podpredsedom SPPK.

„Ak sme dnes tu a protestujeme, je to preto, lebo niečo v politike EÚ voči mliečnemu sektoru nie je v poriadku.“

Pripomenul, že podobnú krízu ako v súčasnosti zažili producenti surového kravského mlieka už v roku 2009. Na jej následky vtedy len v Slovenskej republike z trhu „odišlo“ takmer dvesto producentov surového kravského mlieka.

"Predstavitelia EÚ sa však nepoučili z vtedajších chýb, hoci my, slovenskí i európski producenti mlieka sme ich opakovane upozorňovali na to, že v dôsledku zrušenia mliečnych kvót môže nastať situácia podobná tej, akú dnes prežívame,“ uviedol A. Pastorek.

V inej časti prejavu uviedol, že opatrenia, ktoré na vyriešenie súčasného krízového stavu podniká Európska komisia, sú „nedostatočné a málo účinné, respektíve neúčinné“.

„Nielen zrušenie mliečnych kvót, ale aj sankcie voči Ruskej federácii a odvetné embargo bolo politickým rozhodnutím, a aj za to by mal niekto niesť politickú zodpovednosť,“ povedal predseda SZPM, a položil si rečnícku otázku, kto dostal producentov surového kravského mlieka do slepej uličky.

(Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down