08.03.2011 | 03:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Mliečna loď

Slovenská mliečna loď sa potápa. Dole vodou išlo vlani vyše 200 mliečnych fariem, a kedy sa potopia aj ostatné, je vraj len otázkou času. Problémy s mliekom ťahajú roľníkov až na samé dno.

Aj napriek tomu, že ceny mlieka a mliečnych výrobkov v obchodoch rastú, výrobcom a spracovateľom eurá do vreciek nepribúdajú, práve naopak. Chovatelia i mliekari opäť balansujú medzi prežitím a pádom. Likviduje ich zahraničný dovoz a politika obchodných reťazcov. Pre obchodníkov je rozhodujúce, aby nakúpili čo najlacnejšie, preto uprednostňujú dodávateľov zo zahraničia.
Obyvatelia SR tak vypijú čoraz menej mlieka vyrobeného na Slovensku. Čísla hovoria jasnou rečou - spotreba mlieka z domácej výroby tvorila vlani len necelých 40 percent. Mliekari bijú na poplach: ak zahraničné mlieko úplne zahltí náš trh, kravy sa v našej krajine už pásť nebudú.
Ak sa neobmedzí lacný dovoz a ak sa nepodarí zastaviť prepad produkcie domáceho mlieka, budeme nútení kupovať iba to, čo obchodníci dajú na pulty. Napríklad mlieko z kráv slovenského pôvodu, pasúcich sa na Ukrajine či v Grécku...
PATRÍCIA DOLEŠOVÁ

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down