18.04.2012 | 12:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Mliečne automaty nevyšli z módy

Keď sme začiatkom mája 2009 v Roľníckych novinách písali o mliečnych automatoch v Taliansku, na Slovensku sa o takejto možnosti predaja čerstvého mlieka v podstate ani nehovorilo. A asi len málokto tušil, že už o pár týždňov či mesiacov aj u nás vypukne automatový boom.

Prvý verejný mliečny automat bol nainštalovaný začiatkom júla 2009 v Bánovciach nad Bebravou a odvtedy, najmä vďaka finančnej podpore zo strany ministerstva pôdohospodárstva, sa ich počet utešene rozrastal. Podľa údajov Štátnej veterinárnej a potravinovej správy, ku koncu minulého roku bolo v prevádzke 185 automatov na predaj surového kravského mlieka, z toho 19 mobilných.
Spočiatku, najmä v roku 2010, keď automaty ťažili z čara nového a 6-percentnej DPH, bol záujem o čerstvé mlieko medzi spotrebiteľmi naozaj potešiteľný. Keď sa však od 1. januára 2011 zvýšila DPH na predaj z dvora zo šesť na dvadsať percent a mlieko z automatov zdraželo, niekde až na 70 centov za liter, a časť zákazníkov sa opäť oddala pohodlnosti nákupu v hypermarketoch, došlo k poklesu predaja “automatového” mlieka.
Ako nám ale povedala Margita Štefániková, riaditeľka Slovenského zväzu prvovýrobcov mlieka, ten pokles nebol príliš dramatický. „Kým v roku 2010 sa formou priameho predaja predalo 22,06 milióna kilogramov surového kravského mlieka, vlani to bolo 21,75 milióna kilogramov. To znamená medziročný pokles priameho predaja mlieka o 310 279 kilogramov, respektíve o 1,4 percenta. V uplynulom roku pritom priamy predaj mlieka predstavoval asi 3-percentný podiel na celkovom objeme predaného množstva mlieka na Slovensku, ktorý dosiahol 833 miliónov kilogramov,“ konštatovala Margita Štefániková.
Uvedený 1,4-percentný pokles priameho predaja mlieka rozhodne nemožno označiť za dramatický, faktom ale ostáva, že pre pokles záujmu o čerstvé mlieko prevádzkovatelia už niekoľko automatov zavreli. A ďalší tak neurobili možno iba preto, lebo na ich kúpu využili dotáciu. Podľa údajov Výskumného ústavu ekonomiky poľnohospodárstva a potravinárstva bolo za rok 2010 vyplatených na kúpu mliečneho automatu celkovo vyše 1,2 milióna eur, pričom podporu získalo až 109 právnických osôb.
Nedávno prestali fungovať tri mliečne automaty vo Zvolene. Ako uviedla TASR, ich prevádzkovateľ prestal odberať surovinu od PD Očová a oznam na nich už iba upozorňuje ľudí, že sú dočasne uzatvorené. „Je to rozhodnutie prevádzkovateľa, každopádne predaj mlieka z mesiaca na mesiac klesal," povedal pre TASR predseda PD Očová Ján Maľa.
„Ešte vlani na jar sme do automatov dodali zhruba 10-tisíc litrov mlieka mesačne, teraz na jar to bolo len 800 litrov," dodal očovský predseda.
Ako ďalej uviedla agentúra TASR, v okrese Zvolen tak zostalo jediným distribútorom čerstvého kravského mlieka PD Pliešovce. Podľa predsedu družstva Jána Sýkoru, automat, ktorý je umiestnený na prízemí domu služieb v centre obce, je stále v prevádzke. V januári tohto roku si z neho ľudia odobrali v priemere 90 litrov mlieka za deň.
Družstvo má aj pojazdný mliečny expres, ktorý tri dni v týždni predáva mlieko na stabilných miestach vo Zvolene a ďalšie tri dni "obehne" 27 obcí okresu. Tento automat predal za január v priemere 577 litrov mlieka za deň.
Časť svojej produkcie dodáva do mliečnych automatov aj PD Lozorno (okres Malacky). Mlieko z tohto družstva sa predáva v dvoch automatoch v našom hlavnom meste, pričom v roku 2010 zásobovali mliekom až tri automaty. Ako nám povedal Štefan Jančár, riaditeľ PD Lozorno, od mája do konca roku 2010 predali v troch automatoch 90 875 litrov mlieka, a za celý uplynulý rok sa v dvoch automatoch predalo 101 548 litrov mlieka.
„Priamy predaj mlieka je o niečo nižší ako na začiatku, ale je stabilizovaný. Toto mlieko si získalo svojich priaznivcov, stabilných odberateľov. A pokiaľ ide o kvalitu predávaného mlieka, ohlasy zo strany spotrebiteľov sú veľmi pozitívne. Zatvorenie automatov teda nehrozí,“ uviedol Štefan Jančár.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down