19.03.2015 | 08:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Moddus – viac ako len regulátor rastu

V posledných rokoch nás stále viac prenasledujú extrémne výkyvy počasia. Tieto výkyvy kladú na naše porasty stále väčšie nároky, a tak sa stáva použitie rastových regulátorov štandardnou aplikáciou.

Potrebujeme porasty nielen skrátiť, ale aj spevniť. Je dôležité posilniť koreňový systém a zefektívniť tak príjem vody a živín a platí to aj v čase nepriaznivých podmienok. Z tohto pohľadu je prípravok Moddus vďaka svojim vlastnostiam skutočne nenahraditeľný.

Aplikácia Moddusu – základ dobrej úrody

Prípravok Moddus s účinnou látkou trinexapac-methyl máme na trhu už niekoľko rokov. Dnes si už myslím, každý kto tento morforegulátor používa si uvedomuje, že táto aplikácia sa vždy oplatí. Straty spôsobené potenciálnym poľahnutím porastu sú vždy niekoľkonásobne vyššie ako vynaložené náklady na reguláciu porastu. Moddus je však prípravok, ktorý nechráni porast len proti poľahnutiu, ale pri správnom použití dokáže podporiť fyziológiu rastlín a tak ich pripraviť na prípadné stresové podmienky. Z tohto hľadiska je najlepšie Moddus aplikovať v skoršom termíne, pokiaľ má rastlina po zime ešte dostatok vlahy. Optimálny termín býva v rastovej fáze prvého kolienka. Pri neskorších aplikáciách má Moddus vplyv na skrátenie a zosilnenie stebla, ale znižuje sa už pozitívny vplyv na koreňový systém.

 Je dôležité, aby bola účinná látka rastlinou správne prijímaná, tzn. plynule a pozvoľne, aby sa predišlo potenciálnemu riziku nežiaducich prejavov a možnému negatívnemu vplyvu na úrodu. U regulátorov rastu totiž nie je dobré, keď je účinná látka prijímaná príliš rýchlo. Príliš rýchly príjem účinnej látky v čase nepriaznivých podmienok, ako je nedostatok pôdnej vlahy na jar (typický pre posledné roky) spôsobuje rastline hormonálny stres. V dôsledku rýchleho príjmu a kumulovaniu účinnej látky morforegulátora v rastline, počas obdobia keď je rastlina v termíne aplikácie akýmkoľvek spôsobom stresovaná sa zvyšuje riziko negatívnej reakcie (prejavy fytotoxicity, veľké skrátenie a pod.). To môže následne negatívne vplývať na úrodu. V praxi je nutné nielen rozlišovať účinné látky prípravkov, ale aj ich formulácie. Čím razantnejší rastový regulátor, tým je väčšie riziko negatívneho dopadu na úrodu:

 rýchly príjem = väčší hormonálny stres pre rastlinu = väčšie riziko prílišného skrátenia

K tomuto sa navyše pridáva aj rýchlejšia degradácia účinnej látky a krátkodobejší morforegulačný efekt. Prípravok Moddus je v porovnaní s ostatnými razantnými morforegulátormi k rastline najcitlivejší. Je prijímaný pozvoľne, plynule a disponuje dlhodobým regulačným efektom čo má za následok spevnenie celého stebla, nie len jeho spodnej bázy.

Je potrebné takisto zvoliť správnu dávku prípravku. Spoločnosť Syngenta odporúča pri sólo aplikácii do pšenice ozimnej a jarnej zvoliť základnú dávku Moddusu 0,4l/ha (100g ú.l./ha). Pri spoločnom použití prípravkov Moddus a Stereo 312,5 EC (prípadne Amistar Xtra) využívame synergiu účinku týchto prípravkov a môžeme znížiť dávku Moddus na 0,3l/ha (75g ú.l./ha). V prípade ďalších obilnín sú registrované a zároveň odporúčané sólo dávky stanovené nasledovne:

 • Jačmeň jarný (0,3-0,4 l/ha)
 • Jačmeň ozimný (0,6-0,8 l/ha)
 • Raž, Tritikale (0,4-0,6 l/ha)
 • Ovos (0,6 l/ha)

Benefity prípravku Moddus

1) Skrátenie stebla - Moddus môžeme používať od BBCH 29 do BBCH 35, čiže od konca odnožovania až do fázy vlajkového listu. Najvýraznejšie spevnenie stebla (čo je primárnym dôvodom každého rastového regulátora - nie maximálne skrátenie, ale primerané skrátenie a maximálne spevnenie stebla) dosahujeme pri aplikácii Moddusu vo vývojovej fáze BBCH 30 - 31 (32) – (začiatok predlžovacieho rastu - objavenie sa druhého kolienka).

2) Zosilnenie hrúbky steny stebla - Moddus inhibuje rast v dĺžke čoho výsledkom je aj zvýšený obsah stavebných látok v stene stebla, ako je napríklad vápnik. Silnejšie steblo je potom rozhodujúce pre vyšší fyziologický výkon rastliny. Vedie k lepšiemu transportu živín z koreňov do stebla, listov a klasov. Iba kombináciou primeraného skrátenia a zosilnenia hrúbky steny stebla je možné dosiahnuť spoľahlivú ochranu proti poliehaniu, preto je dôležité neznižovať dávky pod 50g ú.l. /ha.

 

 

Moddus

Kontrola

3) Lepšia odolnosť voči chorobám - Rastlina má po aplikácii Moddusu silnejšie steblo a vďaka tomu je pre patogén obtiažnejšie preniknúť do rastliny. Navyše zvýšený obsah stavebných látok v stene stebla so sebou prináša ich lepšiu dostupnosť napr. draslíka a tým pádom aj zvýšenú prirodzenú odolnosť proti chorobám.

4) Podpora tvorby koreňového systému - Moddus zvyšuje objem koreňovej hmoty, čím uľahčuje a podporuje príjem všetkých živín vrátane draslíka, ktorý je dôležitý pre správny vývoj  obilnín. Draslík je nepostrádateľný prvok pre udržiavanie osmotického tlaku. Primeraný obsah draslíka má kladný vplyv na tento fyziologický proces  čo umožňuje rastlinám absorbovať viac vody a lepšie využívať živiny. Draslík teda podporuje vodnú bilanciu rastlín, znižuje odparovanie a tým dochádza aj ku zvýšenej tolerancii rastlín voči suchu.

 

5) Pozitívny vplyv na úrodu a kvalitu - Štúdie v tejto oblasti ukázali, že po aplikácii Moddusu dochádza k optimálnemu prísunu energie pre rast buniek a to hlavne vďaka formulácii Moddusu, ktorá umožňuje pozvoľný príjem účinnej látky. Moddus takisto zvyšuje celkový obsah sacharidov v rastline. Rastlina potom môže využiť túto zvýšenú zásobu v dobe jej nedostatku a to má priaznivý vplyv na výšku úrody a kvalitu produkcie.

 

 

Balíček Moddus Stereo pack aj v roku  2015

S veľmi pozitívnou odozvou medzi farmármi sa stretla kombinácia medzi cenovo zvýhodnenými balíčkami - Moddus Stereo Pack.Tento balíček obsahuje 10 litrov morforegulátora Moddus a 50 litrov prípravku Stereo, ktorý poskytuje špičkovú fungicídnu ochranu v skorých rastových fázach obilnín. Zvýhodnený balíček je určený na ošetrenie 25ha pšenice a 30ha jarného jačmeňa. Odporúčaná tank-mix aplikácia poskytuje aj výborný synergický účinok, ktorý sa prejavuje silnejším fungicídnym pôsobením a lepším morforegulačným účinkom. Synergický efekt kombinácie Moddus a Stereo sa preukazuje aj výraznejšou podporou tvorby koreňovej sústavy obilnín. Fungicíd Stereo je špecializovaný vysokoúčinný prípravok proti všetkým významným skorým jarným chorobám. Tento prípravok obsahuje v sebe dve účinné látky: propiconazole a cyprodinil, pričom cyprodinil sa vyznačuje výborným účinkom aj v podmienkach chladnejšieho jarného počasia alebo pri teplotných výkyvoch chladného a teplého počasia. V porovnaní s konkurenčnými prípravkami Stereo pri dávke 2,0l/ha chráni ozimné obilniny proti obidvom patotypom steblolamu (typu – W aj typu – R). Prípravok zároveň dlhodobo reziduálne pôsobí proti skorým infekciám múčnatky, hrdzí a septorióz. V prípade jarného jačmeňa Stereo v dávke 1,6l/ha vynikajúco rieši hnedú a rynchospóriovú škvrnitosť a rovnako dobre je ho možné použiť aj proti ostatným listovým chorobám (múčnatka, hrdze). V niektorých krajinách už bola preukázaná znížená citlivosť múčnatky trávovej a rynchospóriovej škvrnitosti voči čistým triazolovým prípravkom. V týchto krajinách je preto vo veľkej miere využívaný ochranný potenciál účinnej látky cyprodinil.

 O pozitívnych vplyvoch tejto kombinácie svedčia aj výsledky mnohých pokusov a takisto aj praktické skúsenosti farmárov z rôznych lokalít

Veríme, že Vám morforegulátor Moddus v kombinácii s prípravkom Stereo prípadne s inými fungicídmi od spoločnosti Syngenta pomôže v roku 2015 dosiahnuť vysokú a kvalitnú úrodu.

 

 

Ing. Ján Murín

Syngenta Slovakia s.r.o.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Komentáře k článku

 1. Dobrý večer,

  ja by som mala jednu otázku na produkt Moddus.

  Či sa môže používať pri semenných trávach, t.j. lesknica kanárska.

  A ak áno, tak v akej dávke?

  Ak nie, tak čo by ste mi vedeli odporučiť.

  Ďakujem Vám za skorú odpoveď. Prajem pekný deň

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down