28.07.2021 | 08:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Moderné riešenia v ochrane rastlín

Celoslovenského stretnutia poľnohospodárov v Seliciach sa aj v tomto roku zúčastnila spoločnosť FMC Agro Slovensko, spol. s r.o., ktorá tradične predstavila najmä herbicídne varianty ochrany najdôležitejších poľných plodín akými sú hustosiate obilniny, repka, kukurica a slnečnica.

„Prioritami globálne pôsobiacej spoločnosti FMC je rozvoj inovatívnych riešení, aplikácií a produktov pre najrozmanitejšie požiadavky praxe. Na Slovensku je spoločnosť silná hlavne v dvoch segmentoch - v herbicídoch ainsekticídoch, ktoré dopĺňajú fungicídy,“ predstavil ťažisko pôsobenia spoločnosti FMC Agro Slovensko jej obchodný a marketingový riaditeľ Ing. Gerhard Herda, Ph.D.

Efektívne proti burinám v obilninách

Pre úspešnú reguláciu burín v obilninách na jar je v ponuke zvýhodnený balíček prípravkov Biplay® SX + Starane® Forte. Je určený proti širokému spektru burín vrátane lipkavca, pichliačov a ťažšie ničiteľných burín, s flexibilným aplikačným oknom až do vlajkového listu ošetrovanej obilniny. Podľa G. Herdu sa tento produkt zvlášť uplatnil v podmienkach aktuálnej sezóny, kedy jeseň 2020 bola mimoriadne daždivá a pestovatelia nemohli včas zasiahnuť proti burinám, resp. do porastov sa dostávali neskoro, prípadne v nie práve optimálnych podmienkach. V prípade štandardných podmienok počas jesene a zimy, pričom pestovateľ potrebuje ošetriť porasty skoro na jar – G. Herda odporúča komplexné ošetrenie s prípravkom Tripali®. Účinne kontroluje viac ako 60 druhov dvojklíčnolistových burín, vrátane lipkavcov, pichliačov, rumanov a ďalších. Benefitom pre pestovateľa je široké aplikačné okno z pohľadu ošetrovanej obilniny - od druhého listu až po úplne rozvinutý zástavový list, pričom najlepší účinok je dosiahnutý pri aplikácii v skorých rastových fázach burín.

Z osvedčených prípravkov v ochrane obilnín proti burinám na jeseň odporučil dvojzložkový Battle® Delta s  flexibilným dávkovaním podľa aktuálneho burinného spektra na poli. Veľmi dobre reguluje lipkavec, jednoročné trávy, ako sú metlička obyčajná a psiarka roľná a dvojklíčnolistové buriny: zemedym lekársky, pastierska kapsička, rumančeky, fialky a ďalšie. Fungicídy dopĺňa Azaka® a silný prípravok Rombus® Power, osvedčil sa v T1 a T2 aplikáciách.

Z insekticídov sa v praxi presadil Nexide® so širokou registráciu a výbornou účinnosťou medzi pyretroidmi – gamma-cyhalotrin. Je určený na ochranu repky ozimnej, repky jarnej, horčice, repy cukrovej, obilnín a hrachu proti niektorým druhom žravého a cicavého hmyzu.

Komplexne v ochrane repky

Ochrana repky je doménou spoločnosti FMC, z portfólia ktorého si pestovatelia môžu vybrať metazachlor free riešenie.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down