Moderné technológie a tohtoročné novinky

Spoločnosť Syngenta na 11. ročníku Celoslovenských dní poľa v Dolnej Krupej predstavila  ucelené technológie ochrany poľných plodín, postavené na ťažiskových prípravkoch spoločnosti, taktiež v praxi etablované a nové odrody slnečnice a kukurice a hybridné jačmene HyvidoTM, v ktorých je Syngenta priekopníkom pestovania.

CDP 2022

„V rámci našej expozície každoročne predstavujeme komplexné riešenia ochrany obilnín, kukurice, slnečnice a repky, taktiež ťažiskové a nové odrody kukurice a slnečnice a hybridné jačmene HyvidoTM, ktoré sú výsledkom cielene nastaveného šľachtenia našej spoločnosti,“ uviedol k technologickým a odrodovým pokusom Ing. Tibor Koščo, zástupca spoločnosti Syngenta.

Efektívne v ochrane jačmeňa

V prvej variante s jačmeňom jarným T. Koščo poukázal na účinnosť ošetrenia s regulátorom rastu Moddus® na báze účinnej látky trinexapac-ethyl. Následne bol porast ošetrený ekonomicky výhodným balíčkom prípravkov Amistar® Pecari® Pack, najsilnejším SDHI fungicídom ElatusTM Era a novým herbicídom Camaro®. V prípade ElatusTM Era T. Koščo upozornil na účinnú látku SolatenolTM zo skupiny SDHI, ktorú výborne dopĺňa prothioconazole pre zabezpečenie maximálnej istoty účinku proti hrdziam a septoriózam vrátane celého spektra chorôb obilnín vyskytujúcich sa najmä na zástavovom liste. Pôsobí aj pri silnom napadnutí vďaka výbornému preventívnemu a kuratívnemu účinku. Odporúčaný je v dávke 0,8 litra na hektár.

Nový systémový rastový herbicíd Camaro® je určený pre reguláciu širokého spektra dvojklíčnolistových burín s aplikáciou na jar v dávke 0,5 litra na hektár. „Citlivé dvojklíčnolistové buriny krátko po postreku zastavujú rast a zlikvidované sú zvyčajne 14 - 21 dní po aplikácii,“ uviedol T. Koščo k účinnosti novinky, ktorá preniká do burín cez listy s následne je translokovaná v rastline. Obsahuje účinné látky florasulam (inhibítor acetolaktát syntázy - ALS) a syntetický auxín 2,4 D. Pre reguláciu dvojklíčnolistových a jednoklíčnolistových burín jedným ťahom T. Koščo odporúča aplikovať Camaro® v kombinácii s osvedčeným herbicídom Avoxa®.

Ekonomicky výhodný balíček prípravkov Amistar® Pecari® Pack predstavuje univerzálne riešenie ideálne do T2 aplikácie. Prípravok Amistar® pôsobí proti septoriózam, hrdziam, múčnatke trávovej a hnedej škvrnitosti . V ňom obsiahnutá účinná látka azoxystrobin vyniká tým, že porasty obilnín sú dlhodobo zdravé a zelené, vďaka čomu rastlina dlhšiu dobu tvorí a ukladá asimiláty do zrna. Pecari® 300 EC má rozsiahlu účinnosť, rieši múčnatku trávovú, nepravý steblolam, septoriózy pšenice, škvrnitosti jačmeňa, hrdze obilnín a v závere sezóny aj fuzariózy klasov. Vďaka svojim systemickým vlastnostiam je vhodný pre preventívne i kuratívne použitie. Výsledkom zvoleného ošetrenia v pokuse boli zdravé porasty v dobrej kondícii bez prítomnosti burín. 

Komplexná ochrana pšenice

V pšenici ozimnej predstavili viaceré varianty ošetrenia, v ktorých bol aplikovaný nový regulátor rastu Moddus® Flexi (trinexapac-ethyl) v dávke 0,4 litra na hektár v BBCH 33.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down