05.04.2022 | 10:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Moderné technológie - základ úspechu na poli

Spoločnosť BASF v druhej časti svojho odborného semináru predstavila najpoužívanejšie technológie v herbicídnej ochrane kukurice, fungicídnej ochrany repky ako aj portfólio hybridov repky pre rok 2022 vrátene viacerých noviniek. Zaujala aj téma zameraná na spracovanie repky a kukurice nielen na potravinárske účely.

Účastníkov on-line seminára privítal Ing. František Kocka, Sales Manager spoločnosti BASF SK. Z kľúčových produktov spoločnosti upozornil na ekonomicky nastavený balíček prípravkov Spektrum® a Kelvin® Trio, určený pre preemergentné a postemergentné ošetrenie proti burinám v kukurici. V prípade efektívnej fungicídnej ochrany repky sú k dispozícii prípravky Efilor® a do kvetu Pictor®, ktorý je každoročne testovaný v rôznorodých podmienkach a oblastiach naprieč Európou. Podľa F. Kocku svojim biologickým účinkom Pictor® vysoko prevyšuje konkurenčné prípravky. Spoločnosť BASF má vo svojom portfóliu osivá repky a slnečnice. Konkrétne sortiment repky pod značkou INVIGOR® je zostavený tak, aby si každý pestovateľ našiel tú najoptimálnejšiu variantu. Portfólio Clearfield® repiek reprezentuje zástupca INV1266CL, ktorý prináša všetky výhody Clearfield® technológie.

Spracovanie repky a kukurice nielen pre potravinárske využitie

Problematiku spracovanie repky a kukurice objasnil Ing. Igor Červeň, manažér výroby spoločnosti ENVIEN GROUP, ktorá je jednou z najvýznamnejších a najsilnejších zoskupení spoločností v strednej a východnej Európe podnikajúcich v oblasti výroby biopalív používaných v motorových palivách – nafte a benzíne. Konkrétne na Slovensku je výroba realizovaná v troch výrobných závodoch v Leopoldove. Ročná kapacita spracovaného repkového semena sa pohybuje na úrovni  cca 240 tisíc ton, jej výsledkom je viac ako 100 tisíc surového repkového oleja. Ako uviedol I. Červeň - takmer 90 percent repkového semena spracovaného v závodoch v Leopoldove je zo slovenskej produkcie. Objasnil postup spracovania repkového semena, ktorého vylisovaním vzniká repkový olej a ako vedľajší produkt repkové výlisky, resp. repkové šroty. Zdôraznil, že celá technológia výroby je bezodpadová. Podstatná časť repkového oleja sa využíva na výrobu bionafty. Okrem výroby a spracovania repkového oleja, v spoločnosti spracovávajú aj odpadové oleje, napr. použitý kuchynský olej zberaný pod značkou "Prilej olej". V závode akciovej spoločnosti Enviral od roku 2007 spracovávajú kukuricu na výrobu bioetanolu (vysokooktánové palivo), ktorý je primiešavaný do fosílnych palív podľa pravidiel európskej legislatívy. Vedľajším produktom destilácie sú kukuričné liehové výpalky, z ktorých sa po separácii vyrába základné krmivo a ľahké výpalky. Výsledkom procesu výroby je granulované a negranulované krmivo (DDGS). Výraznou výhodou tohto produktu je jeho peletovaná forma, ktorá umožňuje veľmi dobré skladovanie, expedíciu a skrmovanie zvierat. DDGS je vyrobené v súlade s požiadavkami GMP+B2 a HACCP, registrované ako kŕmna surovina a je GMO free.

Herbicídna ochrana kukurice "šitá na mieru"

Predstavenia herbicídu novej generácie Kelvin® Trio sa zhostil zástupca spoločnosti BASF Ing. Dušan Gavula. Kelvin® Trio je určený pre kompletné postemergentné riešenie burín v kukurici. Obsahuje tri účinné látky - rimsulfuron, nicosulfuron a dicamba, pôsobia cez list, obmedzujú tvorbu chlorofylu a blokujú rastové pletivá dôsledkom čoho dochádza k zastaveniu rastu burín. V dávke 440 gramov na hektár účinne likviduje jednoročné a trváce trávy a dvojklíčnolistové buriny v kukurici. Aplikuje sa  so zmáčadlom Dash v dávke jeden liter na hektár. Registrovaný je do zrnovej aj silážnej kukurice.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down