04.12.2018 | 02:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Modernizovaný ZETOR z legendárneho modelového radu CRYSTAL

Na prelome augusta a septembra sa verejnosti predstavil modernizovaný ZETOR CRYSTAL HD 170. Ide o vylepšenú verziu modelu z roku 2015, kedy sa po takmer 30 rokoch vrátil do ponuky traktorov značky ZETOR 6 valcový traktor s výkonom nad 150 koní. V čom sa líši najnovší model CRYSTAL HD 170 a model CRYSTAL 160 z roku 2015?

Traktorová legenda menom ZETOR CRYSTAL

ZETOR drží niekoľko svetových NAJ a slávny ZETOR CRYSTAL rozhodne patrí medzi ne. Jedná sa o prvý model unifikované radu II, ktorý bol do sériovej výroby zavedený pred 50 rokmi, teda v roku 1968.

Prvky a riešenia predstavené pri modelovom rade CRYSTAL boli na vtedajšiu dobu prevratné a zabezpečili ZETOR-u popredné priečku medzi výrobcami traktorov vo svete. ZETOR ako prvý predstavil pri modeli CRYSTAL bezpečnostnú kabínu, ktorá bola namontovaná na silentblokoch a bola zabezpečená proti prevráteniu. Ďalšie svetové prvenstvo držal CRYSTAL v "tichej prevádzke" stroja, kedy hladina zvuku vo vnútri kabíny nepresiahla 85 decibelov, a to aj vďaka vyvažovacím hriadeľom vo štvorvalcovom motore. CRYSTAL bol ďalej vybavený násobičom krútiaceho momentu, ktorý umožňoval meniť prevodové stupne pod zaťažením a násobiť tak počet prevodových stupňov. Revolučný hranatý dizajn od Otakara Diblíka už len umocňoval vizuálny dojem z nového silného stroja.

V roku 1975 predstavil ZETOR model CRYSTAL 12011. Išlo o prvý traktor brnenského výrobcu vybavený šesťvalcovým motorom s výkonom 120 koní. Následne bol v roku 1980 výkon pri modeli 16045 posunutý na úctyhodných 160 koní. V roku 1981 sa výroba modelu CRYSTAL z politických dôvodov presunula do slovenských Závodov ťažkého strojárstva (ZTŠ) v Martine.

Po 34 rokoch sa však legenda vrátila späť do Brna. Znovuzrodený CRYSTAL sa začal vyrábať v Brne opäť v roku 2015. Išlo o šesťvalcový traktor s výkonom 162 koní. Vďaka svojim parametrom získal prezývku Hardworker, teda ťahúň, ktorý pracuje v akýchkoľvek podmienkach: v zime aj v lete, v dobrom i nepriaznivom počasí. Na konci letných prázdnin v roku 2018, teda v roku, kedy si ZETOR CRYSTAL pripomína 50 rokov od uvedenia na trh, ZETOR svetu predstavuje novú generáciu stroja. Tá disponuje modernejšou ECO 40 prevodovkou 30/30, nezávisle odpruženou prednou nápravou, vylepšeným ovládaním stroja aj vďaka multifunkčnému panelu vnútri kabíny a sérií bezpečnostných prvkov, vrátane modernizovaného brzdového systému. Moderný CRYSTAL sa vyznačuje, rovnako ako predchádzajúce modely, nízkymi nákladmi na prevádzku aj údržbu.

Šesťvalcový motor s maximálnym výkonom 171 koní

Modelový rad CRYSTAL disponuje šesťvalcovým motorom DEUTZ TCD s objemom 6.1 l, s maximálnym výkonom 150, resp. 171 koní. Motor je vybavený moderným vstrekovacím systémom Common Rail.

Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down