10.02.2023 | 10:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Monarch zahájil sériovú výrobu startup traktora

Koncom roka 2020 sme v týždenníku Roľnícke noviny uverejnili článok o chystanom plne elektrickom, autonómnom traktore. No a po dvoch rokoch vývoja kalifornský startup Monarch Tractor tento traktor skutočne uvádza na trh plne elektrický rad MK-V Founder, vybavený umelou inteligenciou. Firma zároveň oznámila dodávky svojmu prvému zákazníkovi – výrobcovi vína a liehovín Constellation Brands.

Livermore, Kalifornia. Miesto známe výskumom a vinohradmi bude teraz pracovať v novej dimenzii – americké mesto je totiž rodiskom prvého komerčne dostupného inteligentného traktora.  Miestny startup Monarch Tractor totiž koncom minulého roka oznámil, že prvý zo šiestich strojov Founder Series MK-V zišiel z výrobnej linky v jeho sídle. Constellation Brands, popredný výrobca vína a liehovín a dovozca piva, je prvým zákazníkom, ktorý dostal kľúče na slávnostnom uvedení stroja na trh.

Debut stroja bol vyvrcholením dvojročného vývojového šprintu. Spoločnosť Monarch, založená v roku 2018, v roku 2020 vytvorila plány na dodanie svojho inteligentného traktora doplneného o energeticky efektívnu platformu NVIDIA Jetson edge AI. Traktor kombinuje elektrifikáciu, automatizáciu a analýzu údajov, aby pomohol poľnohospodárom znížiť uhlíkovú stopu, zlepšiť bezpečnosť práce na poli, zefektívniť pracovné operácie a zvýšiť ich zisk.

Traktor MK-V znižuje náklady na energiu a emisie a zároveň pomáha znižovať používanie herbicídov, ktoré sú drahé a vyčerpávajú pôdu.

„S presným poľnohospodárstvom, autonómnymi riešeniami a umelou inteligenciou znížia objem použitých chemikálií, čo je dobré pre pôdu, dobré pre farmára z hľadiska ziskovosti a dobré pre spotrebiteľa,“ konštatoval pri uvedení stroja Praveen Penmetsa, generálny riaditeľ Monarch Tractor.

Po dodávke traktorov MK-V spoločnosti Constellation Brands budú podľa zástupcov spoločnosti nasledovať ďalšie dodávky traktorov pre rodinné farmy a veľkých firemných zákazníkov – žiaľ, zatiaľ len v USA.

100 percent elektrický

MK-V je 100-percentne elektrický a má nulové výfukové emisie. Slúži aj ako elektrifikačný nástroj 3 v 1, počas prevádzky funguje ako traktor alebo úžitkové vozidlo, ale aj ako výkonný elektrický generátor v teréne.

Monarch je členom programu NVIDIA Inception , ktorý poskytuje startupom technologickú podporu a poradenstvo pre platformy umelej inteligencie.

Popredná poľnohospodárska vlna AI čistých traktorov

Medzi zakladateľov Monarch Tractor patria veteráni z EV scény v Silicon Valley, ktorí spolupracovali v startupe Zoox, ktorý teraz vlastní Amazon. Carlo Mondavi z rodiny vinárov Napa Valley Mondavi je vinár a vedúci zameraný na udržateľné poľnohospodárstvo. Mark Schwager, bývalý šéf Tesla Gigafactory, je prezidentom spoločnosti; Zachary Omohundro, doktor robotiky z univerzity Carnegie Mellon, je technickým riaditeľom; Praveen Penmetsa je aj inžinierom autonómie a mobility.

Penmetsa prirovnáva nový revolučný traktor k zmenám paradigmy v oblasti počítačov a smartfónov, ktoré umožňujú aplikácie meniace svet. Úlohou spoločnosti Monarch je, ako povedal, stať sa centorm vyvíjajúcim inteligentné nástroje – presné postrekovače, kombajny a ďalšie – pre aplikácie počítačového videnia, ktoré pomáhajú automatizovať poľnohospodárstvo.

V roku 2021 spustil Monarch pilotné testovacie modely na komerčné využitie vo Wente Vineyards, ktoré tiež sídlia v meste Livermore. Skúška vo Wente porovnávala spotrebu energie so spotrebou naftového traktor. Výsledkom je, že Monarch ušetril viac ako 2 600 dolárov na ročných výdavkoch firmy za pohonné hmoty.

Výrobca získal viac ako 110 miliónov dolárov na financovanie. Medzi strategických investorov patrí japonský výrobca autodielov Musashi Seimitsu Industry Co; CNH Industrial, výrobca poľnohospodárskych strojov; a VST Tillers Tractors, indický výrobca strojov a predajca traktorov a náradia. Spoločnosť nedávno podpísala zmluvu s Hon Hai Technology Group Foxconn na výrobu MK-V a jeho akumulátorov v závode Mahoning Valley v štáte Ohio.

Platforma NVIDIA Jetson poskytuje traktorom MK-V dostatočný výpočtový výkon, ktorý je energeticky efektívny a ponúka pokroky vo výdrži akumulátora.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down