24.06.2014 | 06:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Spoločnosť Monsanto uvažovala o kúpe Syngenty

Americká spoločnosť Monsanto, najväčší producent osív na svete, nedávno skúmala možnosti prevzatia švajčiarskeho konkurenta Syngenta.

CHICAGO. Takýto krok by americkej firme umožnil zníženie daní presunutím svojho sídla do daňovo výhodnejšieho Švajčiarska. Informovala o tom agentúra Bloomberg.
      Monsanto nakoniec podľa zdrojov oboznámených so situáciou ponuku nepodal, no aj tento prípad poukazuje na to, ako sa americké firmy z viacerých sektorov snažia vyhnúť vysokým korporátnych daniam v USA presunom centrál do daňovo výhodnejších krajín. O niečo podobné sa nedávno pokúsila americká farmaceutická spoločnosť Pfizer, ktorá podala ponuku na v Británii sídliacu spoločnosť AstraZeneca. Tá však ponuku zamietla. Z rovnakých dôvodov tiež farmaceutická firma AbbVie podala ponuku na britskú Shire, rovnako neúspešne.
      Čo sa týka Monsanta, podľa nemenovaných zdrojov americká a švajčiarska firma viedli pred pár mesiacmi s poradcami predbežné rozhovory o prípadnej fúzii. Neskôr sa ale vedenie Syngenty rozhodlo, že v rokovaniach pokračovať nebude.
      V prípade, že by sa firmy spojili, vznikol by najväčší hráč na svetovom trhu s osivami aj agrochemikáliami a v USA obrovská konkurencia spoločnostiam Bayer, BASF a Dow Chemical. Ako povedal hovorca Monsanta Lee Quarles, v súčasnosti sa o tejto veci rokovania nevedú, no podľa niektorých analytikov je tu vysoká šanca, že sa opäť obnovia. Cezhraničné fúzie a akvizície, najmä tie, ktoré sa dostávajú do pozornosti politikov či protimonopolných úradov, sa veľmi často zvyknú na čas odložiť, no neskôr sa k nim firmy zvyknú vrátiť.
(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down