06.03.2020 | 12:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Morenie osiva slnečnice a ochrana proti zveri

Jarné olejniny: slnečnica ročná, repka jarná, mak, ľan a sója sú ohrozené pri vzchádzaní množstvom hubových patogénov nachádzajúcich sa v pôde. V tomto roku nastali zmeny vo fungicídnom morení.

Okrem morenia osiva olejnín platia všeobecné zásady prevencie chorôb: vhodná predplodina, odstup pestovania na tom istom pozemku, rešpektovanie pôdnych a poveternostných požiadaviek plodín, odstraňovanie pozberových zvyškov, pestovanie odrôd s vyššou odolnosťou,  správna agrotechnika, výsev zdravého neinfikovaného osiva.

Signalizačná správa

Slnečnica ročná

Osivom a pozberovými zvyškami slnečnice sú prenášané pleseň sivá Botrytis cinerea, pleseň slnečnice Plasmopara halstedii, fómová škvrnitosť listov a stoniek Phoma macdonaldi a alternáriová škvrnitosť Alternaria alternata. Bielu hnilobu Sclerotinia sclerotiorum obmedzuje aplikácia biopreparátu s obsahom spór huby Coniothirium minitans pred sejbou s následným zapravením do pôdy na likvidáciu sklerócií v pôde. Výrobca odporúča čo najskoršiu aplikáciu tak, aby spóry vyklíčili a mali čas parazitovať prítomné sklerócie. Spracovanie pôdy robte len do hĺbky 10 centimetrov, t. j. vrstvy z ktorej klíčia spóry a askospóry neskôr môžu infikovať zelenú rastlinu. Pri tomto spôsobe aplikácie však existuje možnosť myceliárnej infekcie semien/koreňov klíčiacej slnečnice.

Moridlo s účinnou látkou metalaxyl-M je určené na morenie osiva slnečnice. Metalaxyl – M je systémová účinná látka chrániacia semená rastlín proti chorobám, ktoré spôsobujú huby ako Pythium spp., Peronospora spp. atď. Metalaxyl–M zo skupiny phenylamidov ovplyvňuje syntézu nukleových kyselín. Penetruje do osiva a je systémovo translokovaný do všetkých častí rastliny v čase vzchádzania. Autorizácia platí do 30. júna 2020, ukončenie predaja je do 31. decembra 2020 a používať ho je možné do 31. decembra 2021.

Mak siaty

Aj táto plodina je napádaná už pri vzchádzaní škodcami a chorobami, ale moridlá  na škodcu krytonosa koreňového a choroby pleseň makovú a Helmintosporium nie sú už autorizované žiadne.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Komentáře k článku

  1. Dobrý deň,

    akej farby je, prosím, moridlo na slnečnicu? Kúpila som si v potravinách lúpanú slnečnicu (nesolená, nepražená) určená na priamu konzumáciu. Zamiešala som ju do cesta na chleba a na druhý deň boli semienka v pečive tmavozelené. Môžem priložiť fotky.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down