04.02.2016 | 02:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Morenie ovsa a jarnej pšenice

Rozšírenou jarnou obilninou je ovos siaty a pestovatelia vysievajú aj jarnú pšenicu. Sortiment prípravkov na morenie osiva proti chorobám prenosným osivom sa veľmi nezmenil.

signalizačná správa

Ovos siaty

Hnedá škvrnitosť ovsa (Pyrenophora avenae, anamorfa Helmintosporium avenae) - primárna infekcia nastáva z osiva. Huba prerastá celou rastlinou, sekundárne z napadnutých listov a pozberových zvyškov. Na mladých listoch sa tvoria bledé škvrny, ktoré sa postupne sfarbujú do červeno-hneda, stred škvrny je svetlo-hnedý. Škvrny vytvárajú pozdĺžne pásiky medzi žilnatinou. Listy postupne odumierajú a huba napáda súkvetie a zrná. Infikované zrná sú menšie, ťažko dozrievajú.

Napadnutie podporuje skorý výsev do chladnej a mokrej pôdy, optimálna teplota okolo 20°C.

Ochorenie obmedzí neskoršia sejba, menej citlivé odrody, ničenie ovsa hluchého, hlboká orba. Čistenie a morenie osiva. Priamo nie sú registrované žiadne moridlá, účinkujú moridlá povolené proti prašnej sneti ovsovej.

Prašná sneť ovsová (Ustilago avenae, synonymum Ustilago segetum) - zdroj infekcie je osivo. Napáda ovos siaty, burinový ovos ojedinele. Choroba prerastá z osiva do klasu, po vytrúsení v čase kvitnutia je prenášaná na zdravé rastliny, kde prežíva v podobe mycélia v zrne do ďalšej sejby. Chlamydospóry klíčia pri teplotách 5 - 35°C, optimum 20°C, životaschopnosť si uchovávajú až 13 rokov. Príznaky sú viditeľné až v čase kvitnutia, keď sa na infikovaných metlinách namiesto zrna objavia čierne masy chlamydospór.

Šírenie sneti eliminuje zdravé morené osivo, skorá sejba do hĺbky 3 - 5 centimetrov, výber odolnej odrody. Povolené sú moridlá na báze carboxinu+thiram a na báze difenoconazole+ fludioxonil+tebuconazole.

Pšenica jarná

Mazľavá sneť pšeničná (Tiletia caries), Mazľavá sneť hladká (Tiletia foetida) - zdroj infekcie je infikované zrno. Chlamydospóry si udržiavajú v pôde klíčivosť desať rokov. K infekcii dochádza po výseve do vlhkej pôdy, pri teplote 2 - 3°C, optimum 18 - 20°C. Mycélium prerastá cez steblo až do klasu. Zrná mení na mazľavú hmotu chlamydospór obalenú blankou, sú guľatejšie, mazľavej konzistencie a zapáchajú, neskôr tvrdnú, pri mlátení sa rozbíjajú na čierny prach a kontaminujú osivo.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down