21.01.2019 | 01:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Morenie pšenice jarnej a ovsa siateho

Najrozšírenejšie morenie jarných obilnín je proti mazľavým a prašným snetiam. Osvedčené sú klasické moridlá s účinnou látkou carboxin a thiram. Ďalšou skupinou moridiel sú prípravky s účinnými látkami zo skupiny azolov, prípadne obohatené o ďalšie účinné látky.

Signalizačná správa

Mazľavá sneť pšeničná, mazľavá sneť hladká

Zdrojom infekcie je infikované zrno. Chlamydospóry si udržiavajú v pôde klíčivosť 10 rokov. K infekcii dochádza po výseve do vlhkej pôdy, pri teplote 2-3°C, optimum je 18-20°C.  Mycélium prerastá cez steblo až do klasu. Zrná mení na mazľavú hmotu chlamydospór obalenú blankou, sú guľatejšie, mazľavej konzistencie a zapáchajú, neskôr tvrdnú, pri mlátení sa rozbíjajú na čierny prach a kontaminujú osivo.

Najúčinnejší zásah proti šíreniu snetí je morenie osiva pšenice jarnej moridlami s účinnými látkami prothioconazole+tebuconazole, tebuconazole, prothioconazole, prothioconazole + tebuconazole, fluoxastrobin+prothioconazole+tebuconazole, carboxinu+thiram, difenoconazole, difenoconazole+fludioxonil, difenoconazole + fludioxonil + tebuconazole ipconazole, fludioxonil+sedaxane, fludioxonil + sedaxane + triticonazole, alebo fludioxonil + tebuconazole.

Mechanizmus účinku azolových moridiel je v inhibícií biosyntézy ergosterolov. Účinná látka je prijímaná osivom a následne translokovaná do klíčiacich vzchádzajúcich rastlín. Triticonazole je triazolová - SBI/DMI fungicídna účinná látka (inhibítor biosyntézy sterolov/inhibítor demetylácie). Pôsobí proti širokému spektru osivom a pôdou prenosných škodlivých činiteľov, najmä je účinná proti Ustilago spp. Poskytuje lokálnu aj systémovú ochranu osiva a koreňov cieľových plodín.

Carboxin je jednobodovo pôsobiaca účinná látka so systémovým, eradikatívnym a preventívnym účinkom. Patrí do skupiny SDHI fungicídov. Účinná látka thiram je viacbodovo pôsobiaci kontaktný fungicíd zo skupiny dithiokarbamátov. Anióny dithiokarbamátov ovplyvňujú účinok niektorých enzýmov, ktoré obsahujú kovy alebo SH skupiny. Reaguje s niektorými zlúčeninami rastlín, čo negatívne ovplyvňuje metabolizmus húb.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down