28.02.2014 | 02:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Možnosť zaberania viníc na výstavbu sa sprísnila

Zvýšiť ochranu viníc, zabrániť ich degradácii a znižovaniu výmer na stanovištiach vhodných pre pestovanie viniča mala za cieľ novela zákona o ochrane a využívaní poľnohospodárskej pôdy.

BRATISLAVA. Pripravilo ju Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR a právna norma po schválení v parlamente a následnom podpise prezidenta Ivana Gašparoviča nadobudla účinnosť vo štvrtok 27. februára.
Podľa ministerstva je cieľom novely zabrániť špekulatívnemu obchádzaniu ustanovení zákona a zabrániť špekulatívnym snahám navrhovateľov, ktorí v prvom kroku žiadajú o zmenu poľnohospodárskeho druhu pozemku 'vinica' na iný poľnohospodársky druh pozemku. Napríklad na 'záhradu' a následne v druhom kroku žiadajú o odňatie pozemku 'záhrada' pre stavebné zámery.
V ostatných desiatich rokoch sa totiž podľa rezortu stalo bežnou praxou, že v prípade viníc vlastník, prípadne užívateľ, nezabezpečil ani základnú starostlivosť o tento poľnohospodársky druh pozemku. Vinice sa prestávajú aktívne obhospodarovať a stávajú sa z nich pozemky, ktoré zarastajú náletovými rastlinami, ako predpríprava na stavebné parcely.
"V praxi už dlhodobo sledujeme nesprávnu prax najmä stavebných úradov, ktoré v rozpore so zákonom o ochrane poľnohospodárskej pôdy vydávajú stavebné povolenia pre stavby na pôde, ktorá je v katastri nehnuteľností evidovaná ako poľnohospodársky druh pozemku," uviedol agrorezort.
V novele zákona sa tak upravilo, aby orgán štátnej správy, ktorý návrh na odňatie vinice pre stavebné a iné zámery posudzuje, dal priestor odborným organizáciám rezortu a obstarávateľom územnoplánovacej dokumentácie obce, mesta, regiónu.
Vplyv novely na príjmy verejných financií sa predpokladá len na základe zmeny sadzby za odňatie poľnohospodárskej pôdy – viníc, kde sa podľa vykonávacieho predpisu zvyšuje sadzba pri trvalom odňatí od 40 do 100 eur a pri dočasnom odňatí na 10 eur.
Podľa dlhodobých trendov úbytok viníc za 12 rokov predstavuje 742 hektárov (ha), čo znamená priemerný úbytok viníc za jeden rok približne 62 ha. "Ak predpokladáme, že opatrenia na zabránenie odnímania poľnohospodárskej pôdy zapôsobia, je predpoklad, že ročne sa zníži odnímanie viníc približne na 12 ha a menej. Pri najnižšej sadzbe 40 eur ide o čiastku 4,80 milióna eur, ktoré by mali predstavovať príjem pre štátny rozpočet," dodalo MPRV SR.
(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down