25.03.2013 | 09:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Možnosti regenerácie porastov pšeníc po zime

Ako po iné roky aj tento rok je témou číslo jedna počasie. Striedanie teplých dní a následne príchod až arktických dní robia vrásky mnohým poľnohospodárom. Porasty ozimnej pšenice a repky vstupovali do zimného obdobia vo vynikajúcom stave, k čomu prispelo aj priaznivé počasie v jeseni a odmenou boli nádherné síto zelené porasty pozdĺž našich ciest.

Zima sa skončila, no opäť sa vrátila a striedanie teplôt poškodilo nielen nadzemnú časť, ale poškodené sú aj korene. Výberom rastlín z pôdy preto musíme zistiť v akom stave sú Vaše porasty ozimín.

Regenerácia pšenice po zime
Od momentu, keď sa teploty dostanú nad 5oC a začne znova rast koreňov, bude možné začať podnikať kroky na ich regeneráciu. Bude to však boj o čas! Cielená, včasná a prírodná stimulácia naštartuje porasty a tým im poskytne náskok oproti ostatným. Aplikáciou prípravku Alga 300++P v dávke 0,8–1 l/ha na báze extraktov z morských rias s obsahom biostimulátorov (auxíny, cytokiníny, giberelíny) sa urýchli regenerácia porastov, podporí rast koreňov a jemného koreňového vlásnenia. Tento prípravok je obohatený o základné živiny NPK v pomer 5–15–4 a na základe výsledkov pokusov má osvedčeného tank-mix partnera prípravok Softguard++ v dávke 0,8-1 l/ha, ktorý pôsobí preventívne proti hubovým, vírusovým a bakteriálnym chorobám, stimuluje a regeneruje koreňovú sústavu a pôsobí ako hnojivo. V kombinácii s ostatnými prípravkami v tankmixe zvyšuje ich efektívnosť. Táto kombinácia je nevyhnutná na slabé a poškodené porasty. Pre zvýšenie obsahu cytokinínov za účelom rastu koreňov a rýchleho príjmu dusíka odporúčame pridať do tankmixu 10–14% roztok močoviny.

Hlavné účinky použitia Alga 300++ a SoftGuard++:
- regeneráciu koreňovej sústavy
- tvorba jemného vlasnenia
- podpora odnožovania
- vyrovnaný rast
- výborný zdravotný stav a vitalita rastlín
- silná protistresová ochrana

Výsledky synergického účinku prípravkov Alga 300++ a SoftGuard++ sú uvedené v nasledujúcom grafe.

Graf č.1. Úroda jačmeňa jarného, odroda Sebastian, Vígľaš 2012

Všetky prípravky z nášho portfólia sú aplikované vo viac ako 100 krajinách sveta v poľnohospodárstve, zeleninárstve, kvetinárstve, ovocinárstve, vinohradníctve i na golfových ihriskách a trávnatých plochách. Pre viac informácií kontaktujte našich obchodných zástupcov alebo navšívte www.agrobiosfer.sk.

Ing. Pavol Krempa, PhD.
Obchodný manažér
Agrobiosfer, s.r.o.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down