04.11.2022 | 09:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Možnosti regulácie hraboša poľného

Početnosť hraboša na poliach stúpa, najmä v krmovinách. V autorizácii a použití rodenticídov sa nič nezmenilo, plošná aplikácia je zakázaná. Rodenticídy použite až vtedy, ak bude stredný až silný výskyt hrabošov. Na odpočet je vhodná metóda zisťovania živých nor.

Signalizačná správa

Jednoduchým prechodom uhlopriečne cez parcelu v dĺžke sto metrov spočítame všetky živé nory (s vyhladeným okrajom, stopami potravy, trusu) v šírke záberu pozorovateľa 2,5 metra. Takéto prechody vykonáme štyri. Tým získame prehľad o početnosti hraboša na ploche tisíc metrov štvorcových, po vynásobení desiatimi dostaneme početnosť hraboša na jednom hektári.

Pri odpočte na jeseň sa za slabý výskyt považuje do tisíc nor na jeden hektár, stredný výskyt 1001 až 2000 nor na jeden hektár a silný výskyt je 2001 a viac živých nor na jeden hektár.

Povolené sú dva prípravky na báze fosfidu zinočnatého, rozdiel je iba vo formulácii.

Ochrana porastov

K dispozícii je rodenticíd vo forme návnady k priamemu použitiu na ničenie hraboša poľného (Microtus arvalis), hraboša močiarneho (Microtus agrestis) a hrdziaka hôrneho (Clethrionomys glareolus), určený je na ochranu poľnohospodárskych plôch, sadov, zeleniny, okrasných rastlín, pasienkov, neobrábanej pôdy, lesných porastov a vinohradov. Jedová návnada proti hlodavcom v podobe obilných zŕns rýchlym účinkom, obsahuje účinnú látku fosfid zinočnatý (25g/kg). Ide o rýchlo pôsobiaci jed, ktorý je rozpustný v kyselinách (napr. kyselina žalúdočná). Po požití návnady dochádza pôsobením žalúdočných kyselín v žalúdku hlodavca k uvoľňovaniu fosfínu (hydrid fosforu) z účinnej látky – fosfidu zinočnatého. Fosfín je veľmi silný metabolický a nervový jed, usmrcujúci hlodavce v priebehu jedenej až troch hodín. Keďže účinná látka sa následne rýchlo rozkladá, nespôsobuje sekundárnu otravu.  Prípravok sa nesmie aplikovať voľne na povrch rozhadzovaním alebo rozmetaním! Zákaz leteckej aplikácie! Maximálna dávka je dva kilogramy prípravku na hektár ročne.

Prípravok aplikujte vkladaním hlboko do nôr. Pri ničení hrabošov a hrdziakov umiestnite do každej nory hlodavcov 2 až 5 zŕn. Pri priemernej populácii hlodavcov zodpovedá uvedené množstvo aplikačnej dávke cca 1 kg na hektár.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down