06.05.2013 | 10:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Možnosti zvyšovania úrod a kvality v obilninách

Cieľom každého pestovateľa je dosiahnuť čo najvyššiu úrodu, ale dôležitá je aj kvalita. Ako ovplyvniť potravinárske parametre u pšeníc a sladovnícke u jačmeňov a zabezpečiť vyšší príjem sa dočítate v tomto článku.

Kvalitatívne hnojenie pšenice

Faktorov, ktoré vplývajú na kvalitu potravinárskej pšenice je viacero.  Veľmi dôležitým faktorom, je čas aplikácie dusíkatého hnojenia, nakoľko nitrátreduktáza pracuje pri jednotlivých odrodách rozdielne a iba určité obdobie a pri neskorom prihnojení sa dusík nestihne zabudovať do zrna. Možností kvalitatívneho hnojenia je viacero. Jednou z možností je aplikácia 5 % roztoku močoviny  v štádiu, keď je možné vidieť 1/3 vlajkového listu.  V prípade, že na kvalitatívne hnojenie používate  liadok, je potrebná ho rozhodiť skorej, a to už v druhej polovici stĺpkovania. Taktiež je vo veľkej miere využívaný DAM 390, ktorý je najoptimálnejšie aplikovať damovými trubicami do porastu taktiež v druhej polovici stĺpkovania.

Zvýšenie HTZ a úrody

Za účelom zvyšovania HTZ odporúčame aplikáciu prípravku na báze extraktov z morských rias Alga 300++ High K v dávke 0,7 – 1 l/ha, ktorý má nasledovné funkcie:

-          Stimulačne usmerní tok živín do zrna – zvýšenie HTZ

-          Pôsobí ako listové hnojivo (5-4-15)

-          Svojimi lepivými a zmáčavými látkami predlžuje a zlepšuje účinok fungicídov

-          Zvyšuje aktivitu nitrátreduktázy

-          Zabezpečí veľmi silnú protistresovú ochranu (sucho, chlad, zasolenie, zamokrenie)

Veľmi veľkou výhodou použitia prípravku Alga 300++ High K je ten, že svojím účinkom vo fáze od BBH 37 až po mliečnu zrelosť zvyšuje HTZ v a má veľmi silný účinok proti suchu a to sa premietne v konečnom dôsledku na výške úrody. Keďže zvyšovaním HTZ dochádza aj k miernemu nariedeniu endospermu, odporúčame aplikovať spoločne s prípravkom Alga 300++ high K aj prípravok Amino Total, ktorý obsahuje 43 % voľných L-aminokyselín a 17 %  dusíka a v dávke od 0,25 – 0,5 kg/ha ,čím sa podporí intenzívnejšie zabudovannie dusíka do zrna – vyššia potravinárska kvalita. Táto aplikácia je ekonomicky vysoko návratná. Porasty takto ošetrené dokážu v prípade sucha dosiahnuť až o 20% vyššiu úrodu v porovnaní s neošetrenými porastmi. 

Znižovanie obsahu NL v jačmeni

Podobne ako u pšenice aj u jačmeňa určeného na sladovnícke účely je potrebné zachovať kvalitu a to hlavne obsah dusíkatých látok v zrne. Aplikáciou na vlajkový list prípravku na báze morských rias Alga 300++ High K  v dávke 1 l/ha znížime obsah dusíkatých látok v zrne a zároveň zvýšime HTZ, čo prezentuje tabuľka.

 

Tabuľka č. 1. Maloparcekový pokus s jarným jačmeňom, odroda Sebastian, okr. Nové Zámky, 2012

Variant

Úroda v t/ha

Zvýšenie úrody v t/ha

HTZ

% NL

Kontrola

6,71

-

44,6

11,275

1

7,31

0,6

45,3

10,788

2

7,37

0,66

46,9

10,744

3

7,43

0,72

45,4

10,788

1. Alga 300++P a Alga 300++K

2. Alga 300++P + SoftGuard++ a Alga 300++K + SoftGuard++

3. Alga 300++P + SoftGuard++ + Humic Total a Alga 300++K + SoftGuard++ + Humic Total

 

Preventívna ochrana proti chorobám

Udržanie porastu v dobrom zdravotnom stave, so silným green efektom a zdravím vlajkovým listom je základom dobrej úrody  a tiež vieme, že prevencia je vždy účinnejšia ako samotné riešenie už vzniknutého ochorenia. SoftGuard++ (alebo SoftGuard) s účinnou látkou chitosan oligosacharid je aktivátorom imunitného systému. Hlavné výhody jeho použitia sú:

-          Ochrana pred vírusovými, hubovými a bakteriálnymi chorobami

-          Stimulácia a výživa porastu

-          Synergické účinky s prípravkami na báze morských rias

-          Výrazné zvýšenie imunity systému

-          Protistresová ochrana

-          Zvýšenie HTZ

Pri aplikácii SoftGuardu (dávka 0,8-1,5 l/ha) s fungicídom dochádza k rýchlejšiemu vstupu fungicídu do rastlín a zároveň aj k jeho efektívnejšiemu využitiu. Veľmi dôležitou výhodou použitia tohto prípravku je to, že patogény si na účinnú látku nevytvárajú rezistenciu.

Najlepšou cestou ako zistiť účinnosť našich odporúčaní v praxi, je vyskúšať si ich priamo u Vás na podniku. Nebojte sa nových trendov, nakoľko nami ponúkané prípravky majú za sebou 20 ročný vývoj a ich účinnosť je overená vo viac ako 100 krajinách sveta.

Pre viac informácií kontaktujte našich obchodných zástupcov a navštívte našu webovú stránku www.agrobiosfer.sk.

Ing. Pavol Krempa, PhD.

Obchodný manažér

Agrobiosfer, s.r.o.

 

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down