18.09.2020 | 01:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

MPRV apeluje na dobrovoľné zníženie výmery parciel osiatych jednou plodinou

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR apeluje na zníženie výmery parciel na minimálne 50 hektárov osiatych jednou plodinou. Zatiaľ ide o dobrovoľné zníženie. Pre TASR to uviedol Matej Michalec z odboru komunikácie a marketingu MPRV.

BRATISLAVA. Reagoval tak na organizáciu Slovenská ornitologická spoločnosť (SOS)/Birdlife Slovensko, ktorá vyzýva na ozelenenie poľnohospodárstva a na „zásadné zmeny v podpore farmárov“. Rezort aktivity organizácie víta.
V aktuálnom programovom období malo dôjsť podľa SOS/Birdlife k zmene dotácií tak, aby brali väčší ohľad na prírodu, a to vyčlenením oblastí ekologického záujmu. Ministerstvo deklarovalo, že sa bude snažiť využiť stratégie biodiverzity v rámci spoločnej poľnohospodárskej politiky Európskej únie.
„Netreba, samozrejme, zabúdať, že pôdohospodárstvo je hospodársky rezort, ktorý sa v rámci Európy nachádza v konkurenčnom prostredí, preto všetky opatrenia, ktoré budeme robiť, musia byť naviazané v kontexte nastavenia a porovnania podpôr európskych a národných, aby sme boli konkurencieschopní,“ povedal Michalec.
Enviroorganizácie tvrdia, že za úbytkom biodiverzity stojí SPP. Požadujú preto ozelenenie poľnohospodárstva. V petícii Za živú krajinu žiadajú ministerstvo pôdohospodárstva, aby urobilo „zásadné zmeny v podpore farmárom“. Najbližšie mesiace sa bude rozhodovať o podobe poľnohospodárskej politiky na Slovensku a v Európe. Predošlé úpravy v nej v prospech prírody nepriniesli zásadné zmeny, podotkli.

/tasr/

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down