24.11.2020 | 12:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

MPRV podalo trestné oznámenie súvisiace s vedením Agrokomplexu

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR podalo prvé trestné oznámenie súvisiace s riadením štátneho podniku agrokomplex Národné výstavníctvo v Nitre v rokoch 2019 až 2020.

NITRA. Na čele podniku stál v tomto období nominant SNS Branislav Borsuk. „V septembri tohto roka bolo na NAKA v Bratislave podané prvé trestné oznámenie a ďalšie dve doplnenia, spolu ide o 56 samostatných skutkov,“ potvrdil minister pôdohospodárstva Ján Mičovský (OĽANO). Konkrétne ide o podozrenia z úmyselného predražovania zákaziek a uprednostňovanie spriaznených firiem.
Finančná kontrola na pôde nitrianskeho výstaviska sa uskutočnila od augusta do novembra tohto roka. Zamerala sa takmer na všetky verejné obstarávania v sledovanom období. „Zistenia protikorupčného oddelenia majú dve roviny, prvou je rovina kontrolných zistení, čiže klasického porušovania zákonov. Druhá rovina je trestnoprávna, v týchto veciach sú vedené procesné úkony a nebudeme sa k nim zatiaľ vyjadrovať, aby sme nemarili vyšetrovanie. Ide však o porušovanie povinností pri správe cudzieho majetku, machinácie pri verejnom obstarávaní a obzvlášť závažný zločin legalizácie príjmov z trestnej činnosti,“ uviedol Adrián Macko, poverený vedúci oddelenia protikorupčnej jednotky MPRV SR.
Kontrolné zistenia potvrdili rozdeľovanie zákaziek s cieľom vyhnúť sa prísnejšiemu postupu verejného obstarávania. „Zákazky sa delili pod finančné limity stanovené zákonom o verejnom obstarávaní, to sa tu dialo ako na bežiacom páse,“ skonštatoval Macko. K takýmto akciám patrila rekonštrukcia vstupu do areálu, kde sa investícia v celkovej hodnote 580.000 eur rozdelila na päť čiastkových zákaziek. „Štátny podnik pri zákazkách jedným verejným obstarávaním obstarával stavebné práce a druhým materiál na tieto stavebné práce,“ podotkol Macko. Pri verejnom obstarávaní dochádzalo podľa jeho slov k rotácii pravdepodobne spriaznených firiem. Práce, ktoré si dokáže štátny podnik zrealizovať vo vlastnej réžii, boli zadávané externým firmám. „Najmä služby orezov stromov v areáli výstaviska, ktoré boli zrealizované za 70.000 eur napriek tomu, že si ich výstavisko dokáže urobiť vo vlastnej réžii. To isté platí pre sadbové úpravy v objekte,“ konkretizoval Macko. Porušením zákona bol podľa jeho slov aj nákup dvoch gastroprívesov. Prvý v hodnote približne 41.000 eur vyprodukoval za dobu používania stratu 6500 eur, druhý za 25.000 eur nebol ani raz využitý.
Bývalý riaditeľ nitrianskeho výstaviska Branislav Borsuk (SNS) nastúpil na post riaditeľa v roku 2018, vystriedal dovtedajšieho nominanta SNS Mária Dingu.

SNS súčasné informácie o situácii v štátnom podniku komentovať nechce. „Účelové politické tlačové besedy vládnej koalície nebudeme komentovať. Nedisponujeme žiadnymi relevantnými ani oficiálnymi informáciami o predmetnej záležitosti. Bolo by minimálne etické, aby minister Mičovský dal svojim predchodcom priestor vyjadriť sa a nahliadnuť do dokladov skôr, než ich odsúdi v priamom prenose,“ reagovala riaditeľka kancelárie predsedu SNS Andreja Danka Zuzana Škopcová.

/tasr/

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down