19.01.2023 | 04:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

MPRV takmer zdvojnásobilo prostriedky na modernizáciu pôdohospodárskej výroby

      Bratislava 19. januára (TASR) – Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR navýšilo prostriedky na projektovú výzvu na obstaranie poľnohospodárskej techniky a stavieb zo 110 miliónov eur na 216,8 milióna eur. Agrorezort tak bude môcť podporiť viac poľnohospodárskych projektov, ktoré prispejú k technologickej modernizácii slovenského poľnohospodárstva, informoval na tlačovej konferencii dočasne poverený minister pôdohospodárstva Samuel Vlčan (nominant OĽANO).


      "Ide o výzvu č. 52, ktorá bola v minulom roku otvorená, a do ktorej sa prihlásilo takmer 2000 pôdohospodárov," priblížil Vlčan. Je podľa neho veľmi dôležité, že z podopatrenia 4.1. môžu poľnohospodári investovať do rozšírenia živočíšnej výroby aj do rozšírenia špeciálnej rastlinnej výroby, teda pestovania ovocia a zeleniny. V pôvodnej výzve mohli poľnohospodári svoje projekty s dôrazom na investície do živočíšnej výroby prihlasovať do 30. júna minulého roku.  
      Navýšenie prostriedkov v podopatrení 4.1 nespôsobí podľa Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA) zdržanie pri vyplácaní projektových peňazí. "PPA vyhodnocuje prihlásené projekty priebežne, po aktuálnom navýšení alokácie začneme úspešným žiadateľom posielať rozhodnutia o schválení. Následne budeme podpisovať zmluvy počas prvého a druhého štvrťroka 2023 a posielanie peňazí predpokladáme od polovice roka 2023," ozrejmil generálny riaditeľ PPA Jozef Kiss.
      Na zjednodušenie a stransparentnenie nákupu poľnohospodárskej techniky pripravil agrorezort katalóg cien poľnohospodárskej techniky, stavieb a technológií, vďaka ktorému sa odbúralo zdĺhavé obstarávanie. Pre žiadateľov je k dispozícii takzvaná kalkulačka, ktorá je sprístupnená na webom sídle PPA a pomáha pri zostavovaní rozpočtu projektu.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down