03.05.2016 | 03:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Mrazy poškodili až 70 % plôch, škody dosiahnu 35 miliónov eur

Jarné mrazy spôsobili pestovateľom ovocia v SR veľké škody. Odhaduje sa, že bolo poškodených až 70 % pestovateľských plôch, čo vo finančnom vyjadrení predstavuje škody na produkcii za asi 35 miliónov eur. Uviedla to dnes na brífingu v ovocných sadoch v Dunajskej Lužnej šéfka Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR Gabriela Matečná (nominantka SNS).

BRATISLAVA. "U vinárov a vinohradníkov sú škody takisto veľké, odhaduje sa ich poškodenie na 30 až 50 %, v niektorých lokalitách až na 60 %. Mladé vinohrady, nedávno vysadené, sú na tom mimoriadne zle, pretože je potrebné opäť vysadiť nové štepy," priblížila.

Informovala zároveň, že škody spôsobené mrazom okrem ovocinárov a vinohradníkov hlásia aj pestovatelia poľných plodín - cukrovej repy či kukurice. "Postihnutie pestovateľov mrazom umožňuje slovenská aj európska legislatíva riešiť finančným odškodnením a kompenzáciou. Ministerstvo pôdohospodárstva v mojom zastúpení v stredu (4. 5.) požiada vládu na jej rokovaní, aby sa problémom začala zaoberať a uvoľnila finančné prostriedky na kompenzáciu," oznámila.

Percento odškodnenia pestovateľov ministerka pôdohospodárstva nevedela konkretizovať. "Neviem, či kompenzácia pokryje na 100 % škody. Bude to závisieť od možností štátneho rozpočtu," zdôraznila. Ak príde k odškodňovaniu pestovateľov, kompenzácie sa budú podľa nej vyplácať prostredníctvom Pôdohospodárskej platobnej agentúry. Poznamenala, že v budúcnosti by sa poskytovanie podpory pri podobných udalostiach, ako sú mrazy, mohlo vyplácať aj z tzv. rizikového fondu.

Podľa predsedu Ovocinárskej únie SR Mariána Vargu sa škody spôsobené mrazom prejavia nárastom cien ovocia o asi 15 %. "Ceny ovocia určite stúpnu," podčiarkol. Mrazmi boli podľa jeho slov najviac poškodené ovocné porasty v Požitavskej doline, od Prievidze smerom dolu po Komárno, ako aj oblasť Piešťan. Z hľadiska druhov ovocia najviac mrazmi utrpeli jablone, potom jahody, čerešne a orechy. "Poškodené sú aj marhule, broskyne, hrušky a slivky," dodal Varga.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down