16.05.2019 | 03:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Mrazy v posledných týždňoch znovu poškodili ovocné sady v Česku

Nočné a raňajšie mrazy v posledných dňoch a týždňoch poškodili ovocné sady v Českej republike. Niektorí ovocinári už teraz uvádzajú, že majú po úrode. Jednou z najpostihnutejších oblastí je podľa pestovateľov západ Čiech.

PRAHA. Mrazy zlikvidovali 80 % kvetov. Počas posledných 30 dní v oblasti mrzlo pätnásťkrát. Pestovatelia žiadajú kompenzáciu od štátu. Rovnako ako predvlani, keď mrazy zničili úrodu v sadoch v celej Európe.
Konečná výška škôd v Čechách bude známa až v júni, podľa počtu plodov, ktoré na stromoch zostanú. Až potom sa rozhodnú, či sa ešte o skromnú úrodu vôbec oplatí starať. Informoval o tom portál spravodajskej televíznej stanice ČT24.
Obrana ovocných sadov pred mrazmi je obmedzená. Používajú sa napríklad protimrazové závlahy, parafínové sviečky, spaľovanie suchých konárov a slamy, či miešanie vzduchu ventilátormi alebo vrtuľníkmi. Možnosti komerčného poistenia pre veľkú rizikovosť sú obmedzené.
Podľa prvých odhadov spôsobili nedávne mrazy ovocinárom škody za desiatky miliónov korún, uviedol predseda Ovocinárskej únie ČR Martin Ludvík. Mrazy najviac poškodili hrušky a čerešne. Na niektorých miestach poškodili aj jablone, ktoré sú hlavným ovocným druhom pestovaným v krajine.
Tohtoročné škody spôsobené mrazmi nedosiahnu škody z roku 2017. V ňom aprílové a májové mrazy poškodili asi 40 % plôch sadov a straty na produkcii dosiahli 500 miliónov Kč (19,41 milióna eur). Úroda ovocia klesla hlboko pod dlhoročný priemer 119.310 ton a bola druhou najnižšou od roku 1990.

/tasr/

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down