05.09.2011 | 02:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Musíme byť optimisti a veriť

Medzi ocenených šampiónov z kategórie plemena holstein sa na 6. Národnej výstave hospodárskych zvierat v Nitre zaradila aj štvorročná krava z Poľnohospodárskeho družstva Prusy. Ide o družstvo, ktoré sa v úžitkovosti zvierat už niekoľko rokov umiestňuje v prvej desiatke Top podnikov.

Hlavným zameraním PD Prusy, ktorého manažérom je Ing. Stanislav Lányi, je poľná rastlinná výroba a živočíšna výroba - chov hovädzieho dobytka.
„Orientujeme sa najmä na výrobu mlieka, ktoré na našom družstve tvorí hlavnú tržnú komoditu. K tomuto cieľu bola prispôsobená aj plemenná príslušnosť nášho stáda, ktoré má stopercentný podiel holsteinskej krvi. Počas uplynulých piatich rokov sme pri tejto skladbe stáda dosiahli viacero významných úspechov, uviedol S. Lányi. Jeho slová potvrdzujú výsledky, keď počas štyroch uplynulých rokov sa na Agrokomplexe v Nitre zúčastnili troch národných výstav, kde dvakrát získali ocenenie Šampión výstavy a niekoľko popredných cien v odchove jalovíc. V súčasnej dobe sa na družstve pripravujú na výstavu hovädzieho dobytka v PVOD Kočín (okres Piešťany), ktorá sa bude konať 6. októbra na farme Šterusy.

Víťazná krava šampiónka, ktorá bola ocenená aj v kategórii kráv na druhej a ďalších laktáciách, sa na tohtoročnej výstave Agrokomplex 2011 predstavila ako po exteriérovej stránke, tak aj po stránke úžitkovosti ako jedna z najlepších.
„Perfektný vysoký telesný rámec, pevné stavané končatiny, výborné upnutie vemena a výrazné vystúpené rebrá ju dostalo na „piedestál slávy“. Keď k tomu pripočítame úžitkovosť na prvej laktácii 8 800 litrov a súčasnú dennú dojivosť 50 litrov za deň po 150 dňoch laktácie, každý odborník vie, že ohodnotenie Šampión výstavy je u správneho zvieraťa,“ konštatoval manažér PD Prusy. 

Celý článok si môžete prečítať v ROĽNÍCKYCH NOVINÁCH č. 35.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down