10.07.2020 | 11:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Na Celoslovenských dňoch poľa v premiére

Celoslovenských dní poľa sa po prvýkrát zúčastnila spoločnosť Axereal Slovakia. V premiére na 9. ročníku výstavy v Dvoroch nad Žitavou predstavila odrody vo viacerých plodinách ako je kukurica, sója, pšenica ozimná, sladovnícky jačmeň a hrach. Víziou spoločnosti je zvýšiť a trvalo udržiavať poľnohospodársku výrobu s prispením ku kvalite potravinárskych produktov.

„Spoločnosť Axereal je francúzske družstvo s 13 tisíc členmi, pôsobí hlavne vo svojej domovskej krajine - vo Francúzsku, ako významný producent a spracovateľ obilnín, má vlastné výrobne krmív a mlyny. Od roku 2002 svoje pôsobenie rozšírila do strednej Európy, napr. Maďarska, Chorvátska, Srbska, Rumunska, Bulharska a od 1. júla 2019 aj na Slovensko,“ predstavil spoločnosť jej zástupca Roman Pinke a dodal: „Naša spoločnosť vlastní aj spoločnosť Boortmalt, ktorá je v súčasnosti najväčším spracovateľom sladovníckeho jačmeňa a výrobcom sladu na svete.“

Na Celoslovenských dňoch poľa spoločnosť predstavila svoje portfólio odrôd vo viacerých plodinách a to v pšenici ozimnej, sóji, waxi kukurice, ktorá patrí k nosným programom spoločnosti, taktiež dve odrody sladovníckeho jačmeňa z vlastného šľachtenia - Planet a Laureate. Podľa R. Pinkeho tieto odrody sladovníckeho jačmeňa patria k najpestovanejším v strednej Európe a v spoločnosti očakávajú, že ich pre nesporne veľmi dobré hospodárske vlastnosti a výborné kvalitatívne parametre rovnako dobre príjmu aj slovenskí pestovatelia.

Výsledkom spolupráce

Gro odrodového pokusu v Dvoroch nad Žitavou tvorili odrody pšenice ozimnej. Ako uviedol R. Pinke sú výsledkom spolupráce spoločností Axereal a Florimond Despréz, ktoré v Maďarsku založili osivársku spoločnosť Isterra. Jej nosný šľachtiteľský program je zameraný predovšetkým na obilniny z nich najmä na pšenicu ozimnú. „Naše odrody pšenice sa vyznačujú vysokým úrodovým potenciálom. Presadili sa v pokusoch aj v praxi v Maďarsku. V niektorých prípadoch v úrodách prekonávajú hybridné odrody pšenice. Aktuálne na Slovensku máme šesť odrôd pšenice ozimnej a pre nasledujúcu sezónu pripravujeme ďalšie štyri perspektívne materiály,“ dodal k portfóliu R. Pinke.

Ťažiskovou odrodou ponuky je Bazilio – nižšia, veľmi skorá osinatá pšenica, ktorá v pokusoch v Maďarsku v posledných troch rokoch vždy umiestnila medzi tromi najvýkonnejšími odrodami. Kvalitatívne ide o elitnú odrodu, obsah dusíkatých látok sa pohybuje na úrovni 12,5 až 13,5 percenta. Vytvára pevné nepoliehavé steblá, veľmi dobre a rýchlo odnožuje, čo je podľa slov zástupcu spoločnosti charakteristické pre všetky odrody pšenice z ponuky.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down