22.10.2015 | 03:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Na ďalší pokles nákupných cien surového kravského mlieka nie je žiadny dôvod

Aktuálnej situácii v sektore prvovýroby mlieka na Slovensku, v Európe a vo svete sa vo svojom vystúpení na Dni prvovýrobcov mlieka venoval Alexander Pastorek, predseda Slovenského zväzu prvovýrobcov mlieka a zároveň aj podpredseda SPPK.

SLIAČ/SIELNICA. Vo svojom vystúpení okrem iného uviedol, že v chove káv sa v ostatnom období darí najmä tým podnikom, ktoré chovajú kravy bez trhovej produkcie mlieka. Ich stavy sa od roku 1999 do roku 2014 zvýšili z 11-tisíc až na 60-tisíc jedincov.  Naproti tomu počet dojných kráv v rovnakom období klesol z 250-tisíc na 137-tisíc zvierat.

V minulom roku sa produkciou surového kravského mlieka na Slovensku zaoberalo 523 prvovýrobcov a približne rovnaký počet by mal byť zachovaný aj v tomto roku.   

Naproti tomu počet dojníc v Európskej únii narastá, a z pôvodných 23 miliónov 053 tisíc v roku 2011 sa zvýšil na vlaňajších 23 miliónov 362 tisíc jedincov. O 6,4 miliardy kilogramov sa vlani medziročne zvýšila aj produkcia surového kravského mlieka. V roku 2013 predstavovala jeho výroba v EÚ 141,2 miliardy kilogramov, kým vlani to už bolo 147,6 miliardy kilogramov mlieka.

Aj táto okolnosť - popri odvetnom ruskom embargu na európske protiruské sankcie - vyvolala v ostatných mesiacoch značnú nerovnováhu na trhu so surovým kravským mliekom.

Dobrým znamením je podľa vyjadrenia A. Pastoreka skutočnosť, že aj v krajinách, ktoré sú ťahúňmi v produkcii surového kravského mlieka, už prišli na to, že v situácii, keď ponuka výrazne prevyšuje dopyt, nemá význam enormne zvyšovať produkciu, a tá sa mierne utlmuje, čo môže zmierniť aj nerovnováhu na trhu so surovým kravským mliekom.  

„Najmä vo vyspelých krajinách Európskej únie sa totiž v najbližšom období nedá počítať s rastom spotreby mlieka a mliečnych výrobkov,“ konštatoval Ing. A. Pastorek.

(Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down