10.07.2016 | 04:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Na Deň stromu prišli do skanzenu tisíce ľudí, otvorila ho G. Matečná

Všetci, ktorí majú radi les, sa zišli v Lesníckom skanzene vo Vydrovskej doline pri Čiernom Balogu na jubilejnom 15. ročníku tradičného podujatia Deň stromu. Najväčšiu akciu štátneho podniku Lesy SR pre verejnosť otvorila ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Gabriela Matečná.

ČIERNY BALOG. Ministerka vyslovila uznanie všetkým lesníkom a poďakovala za ich prácu. Ako uviedla, lesy majú pre nás nezastupiteľnú úlohu, a preto veľmi rada prijala pozvanie na túto akciu. Počas nej zasadila strom roka 2016 - topoľ osikový. Tisíckam návštevníkov sa prihovorili aj zástupcovia českých, maďarských a poľských lesov, vyznanie o lese predniesol herec Ľubomír Roman. Ako pre TASR konštatoval hovorca Lesov SR Vlastimil Rezek, odhadujú, že účasť bude vyššia než po minulé roky. Podľa údajov Lesov SR sa zvykne hýbať od 10.000 do 18.000 ľudí. V priestoroch celého areálu Lesníckeho skanzenu mali možnosť vidieť napríklad aj ukážky remesiel spojené s lesníctvom a na Chodníku lesného času si deti i dospelí mohli preveriť svoje vedomosti. Lesnícky skanzen v tomto roku ponúka niekoľko noviniek. Okrem Stromovej aleje členských štátov EÚ pribudla nová danielia obora, vyhliadková veža pri lesníckom Minilande (časť skanzenu s miniatúrami stavieb a sôch) a viacero nových mostíkov.

Ako pre TASR priblížil vedúci Lesníckeho skanzenu Michal Kofira, skanzen reprezentuje nielen lesníctvo Slovenska, ale tiež región Čierneho Balogu. Jeho výmera je 140 hektárov, z toho 116 hektárov lesa. V súčasnosti je chodník, ktorý ním vedie, dlhý 4,8 kilometra. Má 80 informačných panelov, 20 panelov o lesných drevinách a 13 tabúľ detského náučného chodníka. Popritom 16 strojových exponátov, objekty s expozíciami, Horáreň-múzeum a Lesnú kaplnku, ktorá je zvnútra i zvonka pokrytá jedľovou kôrou. Súčasťou skanzenu sú tiež oddychové miesta a informačná kancelária, kde sa dajú kúpiť suveníry a propagačné materiály.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down