25.10.2016 | 12:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Na dni poľa kukurice sa diskutovalo na aktuálne témy

Súčasťou dňa poľa kukurice v Seliciach, uskutočneného 22. septembra 2016, bola poľná diskusia zameraná na dve nanajvýš naliehavé témy: „Aktuálny systém podpôr agrosektora a výhľad cien jesenných plodín“. Diskusiu viedol Ing. Juraj Huba, riaditeľ sekretariátu Združenia dodávateľov poľnohospodárskej techniky – AGRION.

Diskutujúcimi boli: Ing. Emil Macho, generálny riaditeľ Agropodnik a. s. Trnava, Ing. Jozef Rebro, konateľ spoločnosti ARIMEX Bratislava, spol. s r. o. a Eva Ruppová, PhDr., zástupkyňa Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, Sekcia rozvoja vidieka a priamych platieb.

Aká je aktuálna situácia z hľadiska vyhodnocovania projektov? Mnohých poľnohospodárov zaujímajú najmä projekty 4.1.1, 4.1.2  a 4.1.6, čo sú strategické investície, v ktorých bola výzva podaná už pomerne dávno a projekty nie sú stále vyhodnotené.

E. Ruppová: Náš proces vyhodnocovania bol pozastavený v dôsledku veľkých organizačných zmien, avšak v procesoch už pokračujeme, čo sa týka podopatrenia 4.1, ktoré obsahuje investície do poľnohospodárskych podnikov - celkové vyhodnotenie všetkých oblastí plánujeme do konca tohto kalendárneho roka. V dvoch oblastiach prebehlo vydanie rozhodnutí a zazmluvnenie projektov. Konkrétne v podoblasti šesť, ktorá sa týka inovačných technológií, v súčasnosti prebieha podpisovanie zmlúv a rozhodnutí zo strany poľnohospodárskej platobnej agentúry a vzápätí budú pokračovať ďalšie podopatrenia 4.1.1, 4.1.2 postupne podľa poradia, t. j. do konca roka všetky.

Ing. J. Huba pripomenul aj výzvu 4.1.8, ktorá bola už vyhodnotená, zmluvy podpísané, mnohé poľnohospodárske podniky začali s realizáciou projektov, t. j. s výstavbou najmä objektov často pre živočíšnu výrobu a s nákupom strojov.

Aký je ďalší postup pri výzve 4.1.8?

E. Ruppová: V rámci tejto oblasti boli zazmluvnené takmer všetky projekty, v dvoch  prípadoch sa čaká na doloženie vyžiadaných podkladov. Ďalší postup je na samotných prijímateľoch, kedy budú predkladať žiadosti o platbu a tie budú po overení vyplácané.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down